Nikdo asi nebude pochybovat o tom, že Egypt je turisticky atraktivní destinací pro skvělou dovolenou zejména kvůli své bohaté minulosti. Starověké památky lákají do Egypta na dovolenou návštěvníky z nejrůznějších koutů světa již celá staletí. Dovolená v Egyptě je však pro nemalou část turistů synonymem průzračně čistého moře, vyhlášených pláží a pohostinnosti místních obyvatel.
Turisté míří na dovolenou do Egypta i kvůli stálému počasí. Na rozdíl od evropských destinací se mohou návštěvníci Egypta spolehnout, že jim během její dovolené určitě nebude pršet. Během hlavní turistické sezóny totiž bývám nebe nad egyptskými letovisky blankytně modré a mráčky je vidět jen sporadicky. Tato skutečnost patří k největším lákadlům dovolené v egyptských letoviscích. Kdo z turistů by také chtěl aby mu jeho zasloužená dovolená u moře propršela?
Egyptským hlavním městem je Káhira. V celé aglomeraci Káhiry žije více než 20 milionů obyvatel a je situována v severní části země. Káhira bývá někdy též nazývána matkou světa. Důvodem je skutečnost, že jde o vůbec největší město na africkém kontinentu. Není se tedy co divit, že Káhira má svým návštěvníkům na dovolené v Egyptě co nabídnout. Byla by škoda, pokud už trávíte dovolenou v některém z egyptských letovisek, toto unikátní hlavní město Egypta nenavštívit.
Egypt je převážně muslimskou zemí. A tak se v Káhiře nachází řada staveb, souvisejících s tímto náboženstvím. Nejznámější káhirskou mešitou je mešita Al-Azhar. Ta byla postavena již koncem 10. století a není bez zajímavosti, že spolu s ní tu byla otevřena i druhá nejstarší univerzita na světě.
Další zajímavostí islámské části Káhiry je největší zdejší bazar s názvem Chán al-Chalílí. Ten se nachází v místech, kde Fátimovci koncem 10. století založili nové hlavní město Egypta. Samotný bazar zde začal fungovat na konci 14. století. Původně se tu obchodovalo s kořením, drahokamy či hedvábím. Pokud navštívíte tento nejproslulejší káhirský bazar dnes, třeba v rámci výletu, kterým si zpestřte svou dovolenou v Egyptě, dostanete tu prakticky cokoliv.
K návštěvě zve i pevnost Citadela. Tu založil ke konci 12. století proslulý vojevůdce Saladin. Zajímavou expozici pak nabízí i Egyptské muzeum. V několika moderních budovách vystavuje více než 100.000 nejrůznějších exponátů většinou ze starověku.
V Káhiře se ovšem snoubí antické období s moderní architekturou. Uděláte-li si během své dovolené v Egyptě čas, můžete se vypravit třeba na zdejší vyhlídkovou věž. Její výška se blíží úctyhodným dvěma stovkám metrů. Z vyhlídkové plošiny budete mít celou Káhiru jako na dlani. Město se taktéž proslavilo daleko za hranicemi samotného Egypta svou zoologickou zahradou.
Pro mnoho jedinců však není symbolem Egypta Káhira, nýbrž o něco severněji ležící Alexandrie. I tu rozhodně stojí za to během vaš dovolené v Egyptě navštívit. Rozkládá se na břehu Středozemního moře a je pojmenována po svém zakladateli, makedonském králi Alexandru Velikém. V současnosti má Alexandrie asi čtyři miliony obyvatel a je nejdůležitějším egyptským přístavem ve Středozemním moři.
V minulosti byla Alexandrie důležitým obchodním centrem. Ve zdejším přístavu se pravidelně setkávali nejen obchodníci s nejrůznějším zbožím, ale i i přední vzdělanci z celého v té době známého světa. Město, jež hrálo nezastupitelnou úlohu po dlouhá staletí snad pro všechny světové civilizace, však dnes obývají vlastně jen Egypťané.
A na co se může v Alexandrii těšit současný turista, který se do této severoafrické země vypraví na dovolenou a udělá si výlet do dávné metropole? Najdete tu kupříkladu římský amfiteátr. V místech, kde kdysi stával světoznámý alexandrijský maják, se dnes nalézá monumentální pevnost Qaitbay. V minulosti byla Alexandrie známá i svou knihovnou. Její novodobou verzi můžete navštívit i v současnosti.
Většina turistů ale bude souhlasit, že Egypt jsou hlavně pyramidy a další antické památky, rozeseté po celé zemi. Nejznámějším a turisticky nejnavštěvovanějším areálem s pyramidami je Gíza. Ta je v současnosti jakýmsi předměstím Káhiry a pokud byste se sem chtěli v čase vaší dovolené v Egyptě vypravit, najdete ji na levém břehu asi 10 kilometrů od řeky Nil. Zdejší pyramidy jsou jednoznačně nejvýznamnějšími památkami staroegyptské civilizace.
Součástí magického areálu je i známá socha Sfingy. Toto místo je jednou z nejfotografovanějších lokalit na světě. Obrázek sfingy s mohutnou pyramidou v pozadí už viděl asi každý z nás. Tak si udělejte i vy během dovolené čas a vydejte se na toto světoznámé místo. Na těchto fotkách je k vidění spolu s velkou sfingou i Rachefova pyramida. Rachev byl synem faraona Chufua, jehož pyramida leží je asi 300 metrů od té Rachefovy.
Chufuova, nebo též Cheopsova, pyramida je vůbec největší pyramidou antického Egypta. Současně je i posledním z existujících 7 divů starověkého světa. Současná výška činí takřka 140 metrů a čtvercová základna má strany o délce 230 metrů. Vaše dovolená v Egyptě bez návštěvy místa, kde se psaly dějiny lidské civilizace, by nebyla úplná.
Nejstarší pyramidou na území Egypta je však Džoserova pyramida. Tato mohutná stupňovitá stavba je součástí velkého pyramidového komplexu v Sakkáře. Sakkára leží necelých 20 kilometrů jižním směrem od Gízy na levém břehu řeky Nil. Pokud budete trávit dovolenou v Egyptě třeba v Hurghadě, nebudete to sem mít zase až tak daleko.
I když je Gíza rozhodně nejznámějším starověkým komplexem s pyramidami na egyptském území, není jedinou. K dalším atraktivním lokalitám patří kupříkladu Luxor, Asuán nebo Abú Simbel?
Není bez zajímavosti, že právě v Luxoru se nachází zřejmě největší koncentrace starověkých památek na kilometr čtvereční v celém Egyptě. Město, kterému se v dobách, kdy Egyptu vládli faraoni, říkávalo Veset. Luxor se rozkládá na východním břehu životadárné řeky Nil. Turisté na dovolené zde mohou navštívit nejen muzea, ale třeba i Karnak. Karnak je obrovským chrámovým komplexem, kde byl v minulosti uctíván bůh slunce Amon.
Na západním břehu řeky Nil je k nalezení i další světoznámá starověká památka, jejíž věhlas sahá daleko za hranice Egypta. Jedná se o Údolí králů, respektive Údolí královen. Na první pohled se může zdát, že jde o pustý a vyprahlý region, kterých je na území Egypta nepočítaně. Ovšem jen o kousek dál se začínají zvedat svahy thébských hor. A právě v nich byly vyhloubeny královské hroby. Až do současnosti zde bylo nalezeno více než šedesát hrobek. A to včetně Tutanchamonova hrobu, který jako jeden z mála unikl pozornosti zlodějů a vykradačů. Čtyřiadvacet z těchto hrobů patřilo významným egyptským panovníkům. Pokud si během vaší dovolené v Egyptě uděláte čas na návštěvu Údolí králů, rozhodně nebudete zklamáni.
V jižní části Egypta leží město Asuán. Tomuto regionu je někdy přezdíváno Brána do černé Afriky. K nejnavštěvovanějším místům tady patří botanická zahrada na takzvaném Kitchenerově ostrově. K vidění jsou ale třeba i zbytky mohutného obelisku královny Hatšepsut. Do Asuánu to mají nejblíže turisté, kteří tráví svou dovolenou v Egyptě v letovisku Marsa Alam.
Asi 250 kilometrů jihozápadně od Asuánu leží chrámový komplex Abú Simbel. Dvojice chrámů, původně vytesaných do mohutného skalního masivu, je zasvěcena kdysi vládnoucí dvojici faraona Ramesse II. a královny Nefertari. Komplex leží v místech, kde končila starověká egyptská říše a začínala Nubie. I tuto lokalitu mají nejblíže jedinci, kteří pro prožití dovolené v Egyptě zvolili Marsu Alam.
Egypt, stejně jako další severoafrické země, s nimi sdílí i další charakteristickou vlastnost. A tou je v pouštní prostředí, které zde vytváří největší poušť světa Sahara. Většina smrtelníků má poušť za nehostinném prostředí a v jistém ohledu je toto tvrzení pravdou. Nicméně i v poušti žijí lidé již od nepaměti. Důvodem jsou oázy, které je možné v průběhu vaší dovolené navštívit i v současném Egyptě.
K nejznámějším egyptským oázám patří bezpochyby oázy Siwa a Farafra. Oáza Siwa je k nalezení uprostřed pouště nedaleko hranice s Libyí. Najdete tu nejen vodní prameny a jezírka, ale i třeba spoustu zeleně. K nejčastěji zastoupeným dřevinám patří olivovníky a datlovníky. Turisté se v oáze Siwa často vydávají ke zdejší citadele, jejíž ruiny jsou k vidění uprostřed oázy. Z dalších architektonických památek v Siwě stojí za zmínku starobylý Amonův chrám. Díky množstí vody se přímo v Siwě dá prožít parádní dovolená.
Farafra je zase vůbec nejmenší oázou na egypském území. Ve zdejších zavlažovacích kanálech teče až překvapivě horká voda a najdete tu kupříkladu rozlehlou palmovou zahradu. Asi čtyřicet kilometrů od Farafry leží tak zvaná Bílá poušť. Ta bývá častým cílem výletů turistů, kteří tráví svou dovolenou ve střední části Egypta. Bílá se jí říká proto, že se zde vyskytují vápencové a křídové útvary, které v paprscích horkého slunce doslova září bílou barvou.
A ještě něco zajímavého na konec? Tak například v oáze Dachla najdete pouštní město Al-Qasr, jenž dokumentuje středověkou historii Egypta. Prakticky vše se tu totiž dochovalo. Čas jako by se vůbec neposunul. Úzké a zastřešené uličky, domky z hlíny, ale i proslulá mešita Nasr ad-Dína s 21 metrů vysokým minaretem. Pro návštěvníky Egypta může být toto město sladkou tečkou na samý závěr jejich dovolené.