Řecko

Pláže i památky

Jihoevropské Řecko si turisté stále častěji volí coby destinaci pro svou dovolenou z mnoha důvodů. Vedle prvotřídních přímořských letovisek, ležících jak na pevnině, tak i řeckých ostrovech, jež si tak oblíbili milovníci lenošení a odpočinku, láká tato země i zájemce o historii a antiku. Řecko je totiž doslova pokladnicí hmatatelných odkazů na počátky moderní lidské společnosti. Stovky pamětihodností i světově proslulých míst, s nimiž se pojí dlouhá a bohatá historie, čekají během vaší dovolené na své bližší poznání. Pro mnoho turistů je tak dovolená v Řecku kombinací pobytu na jedněch z nejkrásnějších pláží Evropy a koupání v průzračně čistém moři s poznáváním historie. Řecko je taktéž synonymem pro výbornou kuchyni a jedinečnou středomořskou přírodu.

Loďky při pobřeží v Řecku

Jak již bylo zmíněno výše, Řecko nabízí svým návštěvníkům k prožití skvělé letní dovolené letoviska nejen na pevnině, ale také na ostrovech. K nejznámějším řeckým ostrovům, na nichž tráví svou letní dovolenou u moře nejvíce turistů, se určitě řadí Kréta, Korfu, Rhodos nebo Zakynthos. Řecko se může pochlubit dohromady více než třemi tisícovkami ostrovů nejrůznějších velikostí a tvarů. Ty jsou roztroušeny v několika mořích, obklopujících řeckou pevninu. Na jihu leží moře Krétské, respektive Středozemní. Na západě pak Jónské a na východě Egejské.

Pro každého něco

Dovolená se dá v Řecku strávit přesně podle představ každého z jeho návštěvníků. Na své si tady přijdou jak milovníci plážového lenošení a odpočinku, tak i aktivní jedinci. Kdo se chce na dovolené celý den povalovat, opalovat se na rozpálené pláži a vystavovat své tělo horkému slunci, může. Řecko mu to umožní. Stačí si najít pláž, kde nebude ničím a nikým rušen. Jinou možností je pak třeba strávit den u hotelového bazénu s nějakým osvěžujícím drinkem v ruce. Aktivní jedinci se zase mohou na dovolené v Řecku věnovat třeba potápění, plachtění nebo pěší turistice. K oblíbeným volnočasovým aktivitám však patří v Řecku i třeba cyklistika nebo windsurfing.

Řecké skalnaté pobřeží

Podobně, jako si mohou turisté vybrat, jakým způsobem stráví v Řecku den své dovolené, existuje řada možností i pro noc. V této půvabné zemi můžete trávit dovolenou jak v živých a pulzujících letoviscích, kde s příchodem večera teprve začíná ta pravá zábava, tak i na daleko klidnějších místech. Na nich budete moci po setmění třeba v klidu pozorovat nebe plné hvězd. Řecko zkrátka nabízí každému to, po čem touží.

Athény

Hlavním městem Řecka jsou světově proslulé Athény. Tato kolébka moderní demokracie leží na poloostrově Attika a turisté sem míří alespoň na krátkou dovolenou zejména kvůli velkolepým chrámům a dalším památkám na slavnou antickou minulost. K nejznámějším stavbám, které se v Aténách dochovaly až do současnosti minimálně v podobě ruin, náleží v každém případě Parthenon. Tato ikonická stavba na zdejší Akropoli je známá po celém světě a Řecko proslavila daleko za jeho hranicemi. K vidění je tu ale třeba i Agora nebo Dionýsovo divadlo.

Akropole v Athénách

Další zajímavosti

Ve vnitrozemí Řecka je toho ale k objevování a prozkoumávání během dovolené pochopitelně mnohem více. V horách ve středním Řecku, necelých 10 kilometrů od moře, leží kupříkladu i známé Delfy. Nebo starověká Olympie na Peloponéském poloostrově. Populární jsou daleko za hranicemi samotného Řecka i třeba kláštery Meteora, vybudované vysoko na skalách v centrálním Řecku.

Ostrovy

Desítky pamětihodností však může nabídnout nejen pevnina, ale i řecké ostrovy. Na ostrovy v Řecku ovšem turisté v současné době cestují na dovolenou hlavně kvůli jedinečným plážím a přilehlému moři. Od takzvaných zelených ostrovů v Jónském moři západně od Řecka přes historicky významné ostrovy Egejského moře až po největší Krétu. Určitě je určitě z čeho vybírat.

Kréta

Nevýznamnějším a turisticky nejdůležitějším řeckým ostrovem je Kréta. A to nejen díky své rozloze, jež ji řadí na první místo co do velikosti, ale i své bohaté historii. Přestože se jedná o ostrov, krajina je tu velice proměnlivá. Říká se, že Kréta připomíná jakýsi malý kontinent. Nebo že jde o zmenšené Řecko. V minulosti byl ostrov centrem významné mínojské kultury, která bývá považována za jednu z nejstarších evropských civilizací. Z přírodních zajímavostí na Krétě je určitě třeba zmínit 16 kilometrů dlouhou soutěsku Samaria. Ovšem i přes tato jedinečná místa míří na dovolenou na tento populární řecký ostrov zdaleka nejvíce turistů kvůli desítkám zdejších překrásných pláží.

Pobřeží na řeckém ostrově

Rhodos

Co do velikosti je Rhodos 4. největším ostrovem v Řecku. A i on má za sebou, podobně jako Kréta, dlouhou a bohatou historii. Kromě krásných písečných pláží zde turisté mohou během své letní dovolené na vlastní oči spatřit ruiny staveb z dávné minulosti. Ostrov se vyznačuje slunečným a stálým počasím. Slunce tady svítí více než 300 dní v roce a spolu se širokou nabídkou míst ke koupání patří Rhodos k nejatraktivnějším destinacím pro letní dovolenou u moře v celém Řecku.

Korfu

Ostrov Korfu, jenž je k nalezení v Jónském moři na západě Řecka, patří ke skupině takzvaných zelených ostrovů. Někdy se mu říká též středomořský smaragd. Zelená je zde, díky dostatku přírodní vláhy, skutečně dominantní a reprezentativní barvou. Příjemné klima, svěží příroda a pestrá nabídka možností ke koupání byla důvodem, proč si tento ostrov oblíbila již v 19. století císařovna Alžběta Bavorská zvaná Sissi. Ta si Řecko zamilovala a trávila zde tolik času, kolik si jen mohla dovolit. Pokud se rozhodnete strávit svou dovolenou v Řecku právě na Korfu, určitě nebudete zklamaní.

Lefkada

Lefkada je k nalezení v Jónském moři. Náleží k několika málo ostrovům v Řecku, na které je možné se dostat suchou nohou. Dostatek přirozené vláhy je důvodem, proč si ani na tomto ostrově nebudou turisté během své dovolené připadat jako na vyprahlé poušti. Lefkada se proslavila několika plážemi, z níž k nejznámějším bývají řazeny Egremni nebo Milos. Příznivé povětrnostní podmínky pak lákají na dovolenou na Lefkadu vyznavače windsurfingu a kitesurfingu. Údajně nejlepší podmínky k plachtění panují v zálivu Vassiliki.

Typický malý záliv v Řecku

Itaka

Itaka patří v Jónském moři ke spíše menším ostrovům. Jednu z prvních zmínek o ní najdeme už v Homérově díle jakožto rodiště starověkého hrdiny Odyssea. Kromě krásných pláži nabízí Itaka i zajímavé vnitrozemí. Dovolená se tady bude líbit všem jedincům, kteří rádi kombinuji pobyt u moře s pěšími výlety. Neboť je pravdou, že Řecko nejsou jen moře a pláže podél něj.

Kefalonie

Kefalonie je z ostrovů, rozkládajících se v Jónském moři a náležících Řecku, největší. Díky velké ploše nabízí svým návštěvníkům různorodá místa, kde mohou prožít svou dovolenou. Každý si tu vybere přesně lokalitu, která bude odpovídat jeho požadavkům. I tak si však Kefalonie zachovala až do současnosti mnoho ze své původní atmosféry. Jedná se o klidnou prázdninovou destinaci. Desítky prvotřídních pláží tu umožňují prožít příjemnou dovolenou a nabízejí skvělou možnost, jak si v západním Řecku užívat průzračně čistých vod Jónského moře.

Zakynthos

Další z turisticky populárních ostrovů v Jónském moři nese název Zakynthos. Mnozí jej však spíše znají jako ostrov želv. Průzračně čisté moře v jeho okolí, dlouhé písečné pláže na jihu podél zálivu Laganas či naopak drsná skaliska na severu, tvoří z ostrova Zakynthos jednu z nejpopulárnějších destinací pro dovolenu. Pro mnohé turisty je právě Zakynthos synonymem pro to pravé prázdninové Řecko.

Strmé skály na pobřeží v Řecku

Santorini

K velice populárním ostrovům v Egejském moři ve východní části Řecka patří mezi turisty ostrov Santorini. Jeho řecký název je sice Thera, nicméně většina turistů její zná pod jeho italským jménem. Jde o jeden z nejromantičtějších řeckých ostrovů pro dovolenou. Velice populární jsou zde kupříkladu i svatební obřady. Bílé domky, přilepené na strmých skalách, se už staly objektem mnoha desítek tisíc fotografií. Jedinečnou atmosféru Santorini sem přijíždějí zažít na vlastní oči i kůži turisté z celého světa. Tato skutečnost je ovšem současně důvodem, proč se v Řecku Santorini řadí ke spíše dražším destinacím.

Mykonos

Letní dovolená na ostrově Mykonos se bude líbit hlavně jedincům, kteří se rádi baví nejen přes den na vyhřátých plážích, ale i po setmění. Mykonos má totiž pověst párty ostrova. Kdo se chce na dovolené u moře v Řecku dobře bavit, většinou volí právě Mykonos. V průběhu hlavní turistické sezóny jde o velice rušné místo. Turisté, kteří touží na dovolené v Řecku spíše odpočívat a užívat si klidu a pohody, by se měli spíše poohlédnout po jiném letovisku.

Skiathos

Ještě před několika lety byl Skiathos destinací, kterou znalo jen malé procento turistů. Obrovské popularitě se ovšem začal těšit po uvedení úspěšného muzikálu Mamma Mia!, jenž byl právě na tomto ostrově natáčen. To ovšem neznamená, že by se od té doby stalo z ostrova Skiathos rušné místa. I v současnosti si tady turisté užívají idylickou dovolenou a svůj pobyt v Řecku tu mohou strávit v naprosté pohodě. Kromě úžasných pláží s možností jedinečného koupáním tu žádný rušný turistický život neexistuje.

Bílé domy na řeckém pobřeží

Milos

Kdo by na dovolené v Řecku rád zažil atmosféru romantického Santorini, ale nechce se mu příliš utrácet, měl by zvážit návštěvu ostrova Milos. I na něm se dají spatřit typické ostrovní bíle natřené domky, které podobu se Santorini jen těžko zapřou. Milos je posvátným ostrovem, kam každoročně přijíždějí tisíce poutníku. Na své si zde však během dovolené přijdou i turisté, kteří si v Řecku chtějí v první řadě užít prvotřídní pláže a skvělé koupání.

Další ostrovy

Výše uvedený seznam řeckých ostrovů, kde se dá prožít parádní dovolená, je však ve skutečnosti jen pověstnou malou kapkou v moři. Ve vodách, obklopujících Řecko, se nachází tisícovky dalších ostrovů, ať již obydlených či neobydlených, které rozhodně stojí za bližší prozkoumání.

Vnitrozemí

Zagori

Přestože valná většina turistů, mířící na dovolenou do Řecka, sem cestuje kvůli moři a plážím, najdou se i tací, kteří chtějí poznat i řecké vnitrozemí. K oblastem, které mají z tohoto pohledu rozhodně co nabídnout, patří bezpochyby Zagori. Tento půvabný region leží v severozápadní části Řecka a je charakteristický svými horami. Dravé řeky sem lákají na dovolenou milovníky kanoistiky nebo raftingu. K vidění však jsou i třeba historické kláštery. Právě v Zagori je též možné navštívit jednu z nejhlubších soutěsek na světě s názvem Vikos.

Známá soutěska Vikos

Attika

Spoustu míst k poznávání nabízí i třeba poloostrov Attika. Právě na něm se nachází hlavní město Athény, přístav Pireus a další zajímavá místa. K těm nejpopulárnějším patří mys Sounion, ležící na jeho nejjižnějším výběžku. Právě zde kdysi stával mohutný chrám boha Poseidona, jehož ruiny je možné obdivovat i v současnosti.

Řecká kuchyně

Vedle skvělých pláží, čistého moře a slunečného počasí má však Řecko v rukávu i další trumfy, kvůli kterým sem během letní turistické sezóny cestují na dovolenou desetitisíce turistů z nejrůznějších koutů světa. Mezi ty nejdůležitější se řadí i řecká gastronomie. Ta je charakteristická svou pestrostí a rozmanitostí. Řecké gastronomii je též připisována dlouhověkost místních obyvatel. Jednou z jejích hlavních ingrediencí je kvalitní olivový olej a v hojné míře se využívá i čerstvá zelenina a různé druhy sýrů.

Typická řecká kuchyně

Fakticky je ale jedno, kvůli čemu se chystáte navštívit Řecko právě vy. Pohostinnost místních obyvatel, krásné pláže, tyrkysově modré moře, slunce na bezmračné obloze a výborné jídlo a pití sice patří k hlavním lákadlům, avšak fantazii se meze nekladou. Ať už je váš důvod pro cestu na řeckou pevninu či na některý z jeho ostrovů jakýkoliv, můžete si být jisti, že vaše dovolená naplní veškerá vaše očekávání.

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.