Turecká riviéra

Skryté poklady Turecké riviéry

Letní dovolená u moře na Turecké riviéře je skvělým způsob, jak si odpočinout od všedních starostí a nerušeně relaxovat. Kromě oblíbených turistických destinací, jako je třeba Antalya a Belek, tady však existuje mnoho skrytých pokladů, které čekají během vaší dovolené na objevení.

Jedním z takových klenotů Turecké riviéry je třeba Cirali, malá vesnice, ležící jižně od obce Tekirova nedaleko archeologického naleziště Olympos. Zdejší pláž leží daleko od hlavního turistického ruchu. Je tak ideálním místem k příjemnému koupání nebo opalování a prožití klidné dovolené. Kromě toho se mohou návštěvníci vypravit pěšky na blízkou horu Olympos, či navštívit nedaleké starobylé město Olympos.

Dalším skrytým klenotem v oblasti Turecká riviéra je Kas, oblast známá pro své úžasné výhledy na Středozemní moře. Kas je situován na pomezí Turecké a Egejské riviéry. Byť administrativně spadá pod Antalyi, je to odsud jen asi 70 kilometrů do Fethiye. Návštěvníci městečka Kas tady mohou o své dovolené blíže prozkoumat staré ruiny, roztroušené po celém městě. Případně je možno se vydat na výlet lodí podél úchvatného pobřeží. Pláže v okolí letoviska Kas totiž nabízejí četné příležitosti ke šnorchlování a potápění.

Dá se říci, že dovolená u moře na Turecké riviéře nabízí více než pobyt v obyčejné přímořské turistické destinaci. Na tomto krásném úseku pobřeží v jižním Turecku je totiž vždy k objevování něco nového. Od odlehlých pláží, nabízející romantické koupání a slunění takřka o samotě, až po starověké ruiny a jedinečné výhledy.

Útěk do ráje

Zasloužená dovolená u moře na Turecké riviéře je vždy ideální možností, jak uniknout od každodenního rušného městského života. Turecké pobřeží Středozemního moře, známé jako Turecká riviéra, nabízí jedny z nejkrásnějších a také nejodlehlejších pláží nejen ve Středomoří, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Průzračně čisté tyrkysové vody a písečné pláže z něj dělají ideální destinaci všech milovníků slunce, moře a pláží.

Jednou z takových odlehlých pláží je Patara. Tu najdete na jihozápadním pobřeží Turecka, asi 20 kilometrů od městečka Kas. Jde o asi 7 kilometrů dlouhý úsek písečných dun, přecházející na severu v podobně dlouhou pláž Kumluova. Směrem do vnitrozemí se zvedají hory bez budov a hotelů v dohledu. Pláž tak nabízí svým návštěvníkům klidné útočiště. Další skvělou možností, jak se na dovolené v Turecku vykoupat v průzračně čistém moři, je Kleopatřina pláž v Alanyi. O ní se traduje, že se na tomto místě koupala sama poslední egyptská královna Kleopatra. Jde sice o jednu z nejrušnějších pláží v Turecku, ovšem ve své severozápadní, převážně kamenité části, je obklopena borovicemi a útesy, vytvářející vcelku poklidnou atmosféru.

Úžasný výhled na Středozemní moře nabízí pláž Kaputas poblíž městečka Kas. Tato malá oblázková pláž, kterou najdete na dně strmé rokle, je přístupná pouze po schodech. Jakmile se k ní ale dostanete, budete odměněni průzračně čistou vodou, ideální ke šnorchlování nebo plavání. To je ovšem několik příkladů nejlépe střežených tajemství pláží Turecké riviéry, čekající na své objevení během vaší příští dovolené u moře v Turecku.

Kouzlo tureckého jižního pobřeží

Dovolená na Turecké riviéře je v každém případě zážitkem, jenž ve vaší mysli zůstane už navždy. Okouzlující pobřežní města Turecké riviéry, včetně Antalye, Side a Alanye, jsou perfektními destinacemi pro ty, kteří chtějí na dovolené u Středozemního moře relaxovat a odpočinout si. Díky průzračným tyrkysovým vodám, spolu s teplým sluncem a písečnými plážemi, musí tato úžasná místa navštívit každý.

Antayla

Antalya je populární letoviskem na jihovýchodním pobřeží Turecka. Je jedním z nejvýznamnějších turistických center pro dovolenou nejen na Turecké riviéře, ale v celé zemi. Svým návštěvníkům nabízí nádherné pláže, historické památky, bohatou kulturu a rozmanitou nabídku zábavy.

Antalya je daleko za hranicemi samotného Turecka známá svými nádhernými plážemi. K těm nejoblíbenějším v každém případě náleží Konyaalti a Lara. Pláže v oblasti Antalye jsou čisté, dobře udržované a nabízejí turistům na dovolené řadu volnočasových aktivit jako je slunění, plavání, potápění a další vodní sporty.

Staré město Kaleiçi je historickým jádrem Antalye. Lokalitu Kaleiçi lemují hradby a je plná úzkých křivolakých uliček, historických budov, trhů a restaurací. Dá se tu procházet starými čtvrtěmi, navštívit známou Hadriánovu bránu, z blízka poznat úžasné mešity a obdivovat nádherná minarety.

Není pochyb o tom, že Antalya má za sebou bohatou historii. Současnost tak tady turistům na dovolené nabízí mnoho historických památek a muzeí k osobní návštěvě. Můžete se vydat do antického divadla ve městě Aspendos ve vzdálenosti asi 25 kilometrů od Antalye. Na okraji Antalye zase leží starověké město Perge s dobře zachovalými ruinami. Navštívit se dá též archeologické muzeum Antalya, vystavující sbírku z doby antiky.

Přístav v Antalyi je oblíbeným místem k procházkám a relaxaci. Kotví tady moderní jachty i rybářské lodě a přímo u přístavu najdete restaurace s nádherným výhledem na moře. Přístav je taktéž dobrým výchozím bodem k různým výletům lodí, jako jsou plavby kolem pobřeží anebo výlety k okolním jeskyním či do zátok.

Antalya nabízí všem svým návštěvníkům v průběhu dovolené bohaté možnosti zábavy a nočního života. Můžete si tu vychutnat večeři v tradičních tureckých restauracích, zkusit tureckou taneční show s břišními tanečnicemi, navštívit moderní bary a kluby nebo se projít po nákupních ulicích se suvenýry.

V Antalyi však najdete také několik vodních parků. Ty jsou jako stvořené k parádní rodinné zábavě. Například The Land of Legends Theme Park nabízí širokou škálu nejrůznějších vodních atrakcí. I proto je dovolená na Turecké riviéře tak populární mezi rodinami s dětmi.

Side

Side je taktéž oblíbeným letoviskem pro dovolenou na jihovýchodním pobřeží Turecka, poblíž již zmíněné Antalye. Side má za sebou bohatou historii, sahající až do starověku. Dnes je toto městečko uprostřed Turecké riviéry známé především svými krásnými plážemi, archeologickými památkami a bohatým nočním životem.

V Side se můžete v čase dovolené koupat na několika krásných písečných plážích. Ty jsou ideálními místy k odpočinku a opalování pod horkým středomořským sluncem. Pláže v Side jsou pravidelně udržované, čisté a nabízejí možnost věnovat se takovým vodním sportům, jako je windsurfing, potápění a plavání.

I letovisko Side je bohaté na archeologické památky a antické ruiny. V čase vaší dovolené navštivte třeba slavný Apollónův chrám či staré divadlo. Bezpochyby zajímavou je i historická agora nebo pozůstatky římského amfiteátru. Tyto památky dodávají letovisku historický a kulturní charakter. Starobylé město Side nabízí malebné uličky se starými domy, trhy se suvenýry, restaurace a kavárny. Projděte se po promenádě u přístavu a obdivovat lodě, proplouvající podél pobřeží.

Městečko Side je též známé svým bohatým nočním životem. Najdete tady mnoho barů, klubů a diskoték, kde se dá tančit a bavit se až do ranních hodin. Milovníci hudby a zábavy budou mít na dovolené v tomto populárním letovisku po večerech a během noci vždy co dělat.

Pokud máte rádi vodní sporty, Side je ideálním místem pro vaši dovolenou na Turecké riviéře. Můžete si zde pronajmout vodní skútry, jetové lyže, kajaky nebo se zúčastnit potápěčské výpravy či dokonce výcviku. Na pláži v Side jsou totiž k dispozici instruktoři, kteří vás naučí se potápět a přitom se samozřejmě postarají o vaši bezpečnost.

Pokud máte na dovolené rádi přírodu a dobrodružství, můžete se tady taktéž vydat na výlety za poznáním okolních přírodních krás. K těm nejvyhlášenějším patří národní park Köprülü Canyon anebo vodopády na řece Manavgat. Je možno též navštívit město Antalya, které je známé svými historickými památkami a moderním šarmem.

Alanya

Alanya leží přibližně 130 kilometrů východně od Antalye. Svou popularitu mezi turisty coby místo pro letní dovolenou si oblast získala svými krásnými plážemi, historickými památkami a bohatým nočním životem. Alanya se stala proslulou především díky svým nádherným plážím. Mezi ty nejznámější patří Kleopatřina pláž, která se rozprostírá přímo na jižním okraji města. Pláže jsou tady vesměs dostatečně široké, čisté a nabízejí možnosti opalování, vodních sportů a bezstarostné relaxace na lehátkách.

Na vrcholu kopce nad městem se tyčí impozantní hrad Alanya. Jde o historickou pevnost s výhledem na celé město a přilehlé pobřeží. Alanyjský hrad můžete o své dovolené navštívit a procházet se po jeho starobylých hradbách, nabízejících nádherné výhledy.

Na pobřeží u zdejšího přístavu je situována takzvaná Červená věž. Ta v minulosti sloužila coby obranná stavba. Dnes její zdi ukrývají muzeum, představující poutavou historii a kulturu Alanye. Z vrcholu věže je úchvatný výhled na město a Středozemní moře.

Na jižním konci Kleopařiny pláže je možné navšívit jeskyni Damlataş. Je známá svými krasovými útvary a stalaktity. V jeskyni je také specifické mikroklima, které je považováno za prospěšné pro lidi s dýchacími obtížemi.

Rodiny a milovníci vodní zábavy se mohou v Alanyi vydat během své dovolené do zdejšího Aquaparku. Tento vodní svět nabízí širokou škálu skluzavek, bazénů a spoustu dalších atrakcí pro děti i dospělé. Alanya je taktéž vyhlášená svým nočním životem. Zájemcům nabízí spoustu barů, klubů a diskoték. Nejživější oblastí je přístav, kde najdete různé zábavní podniky a restaurace s živou hudbou.

Ať už se chcete opalovat na písečné pláži, nebo prozkoumávat starobylé ruiny a současně se kochat úžasným výhledem na Středozemní moře, dovolená u moře na Turecké riviéře vám garantuje nezapomenutelnou cestu, kterou určitě stojí za to podniknout.

Vyměňte městský ruch za turecké pobřeží

Jedním z nejlepších důvodů, proč vyměnit shon města za turecké pobřežní štěstí a vypravit se na dovolenou na Tureckou riviéru, je možnost odpočinout si v klidném prostředí. Průzračně čisté vody, zlatavé pláže a malebná krajina vás po dlouhém pracovním období osvěží a omladí.

A když už tady budete trávit svou dovolenou, určitě si dopřejte lahodnou místní kuchyni. Turecká riviéra je známá kvůli svému vynikajícímu jídlu včetně čerstvých mořských plodů, grilovaného masa a tradičních předkrmů meze. Můžete si též dokonale vychutnat sklenku místního vína nebo rakije při sledování západu slunce nad Středozemním mořem.

Ať už hledáte odpočinkovou dovolenou na pláži, nebo cestu plnou dobrodružství za objevováním starověkých lokalit, výměna shonu všedního života za turecké jižní pobřeží bude bezpochyby nezapomenutelným zážitkem. Sbalte si tedy kufry a vydejte se na svou příští dovolenou k moři na Tureckou riviéru. A poznejte na vlastní oči jeden z nejkrásnějších přímořských regionů v Turecku.

Vzrůstající obliba

Turecká riviéra je perfektní destinací pro dovolenou jedinců, párů i celých rodin, které si chtějí svůj zasloužený čas volna a odpočinku bezezbytku užít. Se svými tyrkysově modrými vodami a úžasnými plážemi je tento region stále oblíbenější u jedinců, hledajících relaxační přímořské zážitky. Četná letoviska v této oblasti nabízejí vše, co můžete k prožití skvělé dovolené potřebovat. Od luxusního ubytování až po vzrušující outdoorové aktivity. Je tedy vhodným místem k dovolené každého cestovatele.

Těm, kteří milují vodní sporty, nabízejí letoviska na Turecké riviéře různé aktivity. A to včetně plachtění, windsurfingu a potápění. Je zde také spousta příležitostí ke klidnějším činnostem, jako je opalování na pláži nebo procházky malebnými pobřežními městečky. Ať už dáváte na dovolené přednost dobrodružství nebo relaxaci, na tomto krásném úseku pobřeží si každý najde něco.

Region se rozprostírá od Antalye na východě až po Fethiye na západním pobřeží. Nabízí rajské prostředí s čistou modrou vodou v moři, plážemi s bílým pískem a svěžími zelenými kopci směrem do vnitrozemí. Mnoho návštěvníků láká prozkoumat během dovolené tuto část Turecka kvůli její poutavé přírodě. Najdete tady ale i bohaté kulturní dědictví, čekající na své objevení.

Jednou z hlavních atrakcí tohoto pobřežního ráje jsou jeho dlouhé úseky písečných pláží. Ať už tedy hledáte klidné útočiště, nebo naopak aktivní dovolenou plnou aktivit a adrenalinu, na Turecké riviéře se rozhodně nudit nebudete a vždy budete mít co dělat.

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.