Kos

Oblíbený prázdninový cíl

Ostrov Kos patří k nejoblíbenějším prázdninovým destinacím v Řecku. Dovolená ve zdejších letoviscích získává každým rokem na popularitě mezi více a více turisty především z Evropy. Kos je součástí Dodekanéského souostroví v jihovýchodní části Egejského moře. Hlavními důvody, proč tolik jedinců, párů i celých rodin cestuje na dovolenou k moři právě na Kos, jsou prvotřídní pláže, průzračně čistá voda, spousta slunce a stálé klima.

Moře u ostrova Kos

Kos má ale co nabídnout nejen turistům, toužícím strávit svou letní dovolenou odpočinkem na vyhřátých plážích a koupáním v tyrkysovém moři. Nudit se na Kosu nebudou ani jedinci, zajímající se o historii a antickou kulturu. Ostrov byl totiž obydlen již od starověku a nachází se na něm řada archeologických lokalit, které určitě stojí v čase dovolené za bližší prozkoumání. Městečko Kos je zase protkáno spoustou okouzlujících uliček a náměstí, jako stvořených k romantickým procházkám. Ostrov je též oblíbenou destinací pro dovolenou vyznavačů windsurfingu a kitesurfingu. A mimochodem Kos odděluje od turecké pevniny jen asi 5 kilometrů široký průliv. Možnost lodního výletu do Turecka se tak doslova nabízí. Zkrátka vaše dovolená na Kosu bude právě takovou, jakou si budete přát.

Letoviska na Kosu

Dodekanéské souostroví je skupinou 12 ostrovů, nacházejících se v jihovýchodní části Egejského moře. Kos je mezi turisty z Dodekanéských ostrovů jedním z nejoblíbenějších míst pro dovolenou. Jeho letoviska jsou v současnosti známá daleko za hranicemi Řecka. Nejvýznamnějším z prázdninových středisek na ostrově Kos je zřejmě Kardamena. Toto letovisko se rozkládá na jihovýchodním pobřeží a mezi turisty je hojně vyhledávané. Zdejší pláž je lemována hotely, restauracemi, bary a kluby. Je tedy ideálním místem ke strávené parádní dovolené jedinců, kteří mají rádi dobře vybavená turistická centra. Mezi další oblíbená letoviska na Kosu patří Mastichari, Tigaki či Antimachia.

Kos má během dovolené co nabídnout každému, bez ohledu na jeho preference. Dovolená se tady bude líbit všem. Ať už hledáte klidný plážový relax, nebo naopak bujarou párty. Pláže Kosu jsou krásné a nabízí se spousta volnočasových aktivit, jež vás na vaší dovolené zabaví na dlouhý čas. K těm nejpopulárnějším patří pochopitelně vodní sporty, ale turisté se tady rádi věnují i třeba pěší turistice nebo cyklistice.

Agios Fokas

Na ostrově Kos je k nalezení spousta malých romantických vesniček. Jednou z těch údajně nejmalebnějších, kterou určitě stojí během dovolené za to navštívit, je Agios Fokas. Jde o klidnou vesnici s úzkými uličkami, lemovanými typickými středomořskými domy s pestrobarevnými květinami v zahradách. Panorama vesničky Agios Fokas je jako ze starověkých legend. Směrem na jihovýchod se rozprostírá tyrkysové moře a v dálce na opačné straně se zvedají zelené kopce.

Výhled při koupání na Kosu

Agios Fokas je skvělým místem, kde se dá o dovolené báječně relaxovat a užívat si přírodních krás Kosu. Zajít se dá do několika restaurací a kaváren. Nákupy je pak možno obstarat v některém z malých supermarketů. Pro něco čerstvého k jídlu nebo pití tudíž nemusíte o vaší dovolené chodit nikam daleko. V okolí Agios Fokas se dá dovolená strávit u vody na několika plážích. Včetně pláže Kefalos, jež patří k nejoblíbenějším na ostrově.

Kardamena

Kardamena je sice malé, ale až neuvěřitelně okouzlující letovisko na jižním pobřeží Kosu. Sluncem zalité pláže se táhnou od Kardameny na obě strany v délce několika kilometrů. Obě pláže jsou dlouhé a dostatečně prostorné, takže jsou skvělé ke koupání, opalování a relaxaci se spoustou místa okolo. A to i uprostřed hlavní turistické sezóny, kdy sem na dovolenou přijíždí nejvíce turistů. Letovisko Kardamena je známé i díky znamenitému jídlu a pití, které je podáváno ve zdejších restauracích. Milovníci adrenalinu tu mohou v průběhu dovolené vyzkoušet i třeba parasailing. Místní operátoři vás rádi vezmou na vzrušující jízdu nad vodou.

Kefalos

Nevelká vesnička Kefalos se nachází na jihozápadním cípu ostrova Kos. Její historické centrum leží necelý kilometr od pobřeží stejnojmenného zálivu Kefalos. Jihozápadní část ostrova je oblíbená především u turistů, kteří chtějí svou dovolenou strávit odpočinkem na klidném místě. Ve vesnici je k dispozici několik restaurací. Písečná pláž, jako stvořené ke koupání celých rodin, se táhne do zdejšího přístavu směrem na sever v délce takřka dvou kilometrů. Není bez zajímavosti, že právě zde se nalézají ruiny hradu Kefalos, jednoho z nejznámějších archeologických nalezišť na Kosu.

Město Kos

Hlavní město Kosu nese stejné jméno jako ostrov sám. Jde o poměrně malé město, založené Benátčany někdy koncem 14. století. Dnes je vyhledávaným turistickým cílem jedinců, kteří na ostrově tráví svou dovolenou, hlavně díky úžasné architektuře a historii. V centru města najdete několik krásných kostelů a paláců. A také rušnou tržní čtvrť. Město Kos je také domovem řady muzeí a galerií, včetně Muzea byzantského umění či Muzea moderního umění. Nedaleko přístavu lze spatřit i slavný Hippokratův platan. Jeho kmen má po obvodu úctyhodných 12 metrů a prý ho zasadil sám slavný lékař. A ačkoliv je stáří stromu odhadováno na asi 500 let, je díky známé legendě jedním z nejpopulárnějších míst ve městě. A láká i turisty, kteří tu jsou jen na dovolené.

Přístav v hlavním městě

Marmari

Marmari je malá vesnice na severním pobřeží Kosu a patří k oblíbeným místům, kde turisté s oblibou tráví poklidnou letní dovolenou na břehu průzračně čistého moře. Obec má malý přístav, který využívají hlavně rybáři a místní obyvatelé. V oblasti je několik pláží, které jsou oblíbené nejen mezi turisty, ale i samotnými ostrovany. Z pláže Marmari je hezký výhled na nedaleký ostrůvek Pserimos.

Mastichari

Mastichari je malá vesnice na severním pobřeží ostrova Kosu. Jde o dobře vybavené a vcelku moderní letovisko, známé svými křišťálově čistými vodami a plážemi s jemným bílým pískem na povrchu. Ubytování v obci Mastichari a jejím okolí nabízejí desítky ubytovacích zařízení. Dovolená se tady dá tudíž strávit jak v komfortních hotelech, tak i cenově výhodných apartmánech. K dispozici je samozřejmě i několik restaurací a kaváren, stejně jako pár malých obchodů. Mastichari je skvělým místem k relaxaci a odpočinku v případě, že v Řecku hledáte klidnou dovolenou.

Přístav na ostrově Kos

Psalidi

Letovisko Psalidi by se spíše dalo označit jako jakési předměstí hlavního města Kos. Rozkládá se na nejvýchodnějším výběžku ostrova a do centra hlavního města je to odtud jen pár kilometrů. Díky blízkosti k městu si vybírají Psalidi turisté, kteří chtějí na jednu stranu trávit dovolenou ve spíše klidnějším letovisku, ale na druhou stranu to nechtějí mít daleko k bohaté nabídce restaurací, obchodů, barů či nočních zábavních podniků. Psalidi je známé svými krásnými plážemi, které jsou jako stvořené k příjemnému koupání, poklidnému opalování, bezstarostné relaxaci a ničím nerušené dovolené.

Tigaki

Vesnička Tigaki je k nalezení na severozápadním pobřeží ostrova Kos jen nedaleko od slaného jezera Alikes. Oblast Tigaki je mnohými turisty považována za jedno z nejhezčích k dovolené na celém Kosu. Jemný bílý písek a průzračné tyrkysové vody z něj dělají ideální místo pro dovolenou. V obci mají její návštěvníci k dispozici několik restaurací a také malých obchůdků.

Pláže ostrova Kos

Pokud hledáte úžasné pláže, na kterých můžete během pobytu v Řecku v poklidu relaxovat, určitě zvažte dovolenou na ostrově Kos. Díky tyrkysově modré a průzračně čisté vodě a jemnému písku vás zdejší pláže jistě okouzlí. Jedním z nejoblíbenějších míst na Kosu, kam cestuje na dovolenou značná část turistů, je Kardamena. Jde o dobře vybavené letovisko, v němž najdete kromě prvotřídních pláží také širokou škálu plážových barů a restaurací. Pokud naopak o dovolené hledáte něco více odlehlého, zamiřte na pláže do Tigaki nebo Mastichari. V těchto částech ostrova budete mít na pláži spoustu místa jen a jen pro sebe. Každopádně bez ohledu na to, kam konkrétně se vydáte, koupání v příjemně vyhřátém moři bude určitě nezapomenutelným zážitkem z vaší dovolené.

Empros Thermes

Pláž Empros Thermes se nachází na severovýchodním pobřeží a je jednou z nejoblíbenějších pláží na Kosu. Pláž je známá díky své čisté, tyrkysově modré vodě, a krásným výhledem. V blízkosti pláže není žádný hotel, takže přímo zde dovolenou strávit nemůžete. Nachází se zde pouze plážový bar a pozůstatky termálních lázní. Po těchto termálních pramenech také získala pláž své jméno.

Paradise

Asi nejznámější pláží na ostrově Kosu je pláž Paradise Beach. Ta se nachází v nejužším místě ostrova, kde od sebe severní a jižní pobřeží odděluje jen asi 1.500 metrů pevniny. Paradise Beach je necelý kilometr dlouhá a turisticky dobře vybavená písečná pláž s průzračně čistou vodou, omývající její břehy. Návštěvníci pláže tu mají možnost zapůjčit si plážová lehátka a slunečníky a na občerstvení se dá zajít do několika plážových restaurací či barů. Díky své popularitě je však Paradise Beach současně jednou z nejrušnějších pláží. Pokud sem dorazíte v hlavní turistické sezóně dovolených pozdě, může být obtížné najít volné dobré místo. I tak ale pláž rozhodně stojí během vaší dovolené alespoň za krátkou návštěvu.

Paradise Beach na Kosu

Agios Stefanos

Pláž Agios Stefanos je k nalezení v zálivu Kefalos přímo u letoviska Kampos. V těsné blízkosti pláže nabízí ubytování řada apartmánů a hotelů, takže jejich hosté to nemají o dovolené k vodě nijak daleko. Pláž je dobře vybavená a dají se tady zapůjčil lehátka a slunečníky. Plážové bary se pak postarají o občerstvení během dne. Na východním okraji pláže je možno navštívit ruiny baziliky Agios Stefanos. Zdatní plavci pak mohou přeplavat asi 200 metrů široký průliv a dostat se na malý ostrůvek Kastri.

Agios Fokas

Pokud ve východní části ostrova Kos hledáte příjemnou pláž, kde se dá strávit odpočinková dovolená, vydejte se na nejvýchodnější výběžek. A právě tady narazíte na pláž Agios Fokas. Tato krásná písečná pláž s tyrkysově modrou vodou v moři se táhne od východního cípu ostrova až k několika hotelovým komplexům. A ačkoliv přímo u této pláže stojí dva hotelové komplexy, obvykle nebývá nijak přeplněná. A to ani uprostřed hlavní turistické sezóny, kdy tu tráví svou dovolenou u moře nejvíce turistů.

Limnionas

Malým ostrůvkem a též kamennými valy je pláž Limnionas velice dobře chráněna před vlivy otevřeného moře. Tato asi 200 metrů dlouhá pláž je k nalezení na severozápadním pobřeží a je ideální ke koupání rodin s malými dětmi či horších plavců. U pláže je v provozu restaurace, ubytovací kapacity tady nehledejte. Proto se jedná o poměrně klidné místo, které je však dobře vybavené. Za poplatek jsou k dispozici lehátka a slunečníky.

Koská pláž Lambi

Mastichari

Pláž Mastichari se nachází ve vesnici Mastichari na severním pobřeží ostrova Kos, takřka přímo proti ostrovu Kalymnos. Pláž je více než kilometr dlouhá a její povrch tvoří jemný písek. V blízkosti tráví turisté svou dovolenou v několika desítkách hotelů a apartmánů. Pro ně je pláž oblíbeným místem pro koupání, opalování a šnorchlování v příjemné vzdálenosti od ubytovacího zařízení. V severní části pláže, blízko trajektového přístavu, je možno zapůjčit slunečníky a lehátka. Podél pláže je otevřeno několik restaurací, kaváren a stánků s rychlým občerstvením, takže na něco na zub to není z Mastichari nijak daleko.

Noční život

Říká se, že na Kosu není nouze o možnosti užít si nejen pláží a moře, ale i nočního života. Za nejrušnější oblasti s bohatou nabídkou noční zábavy platí oblasti v okolí přístavů Mastichari a Kardamena. Zájemci tady na dovolené najdou širokou škálu nejrůznějších podniků, od pohodových plážových barů až po napumpované noční kluby.

Dovolená se tu bude líbit každému, kdo se rád baví nejen přes den, ale i v noci. Většina barů totiž zůstává otevřena až do časných ranních hodin. Některé taneční kluby otevírají až po půlnoci a provoz končí až těsně před polednem. Pokud tedy hledáte o dovolené divoké noci, Kos je tím správným místem. Ovšem pozor, zvláště v hlavní sezóně to může být pěkný odvaz!

Gastronomie

Jedním z vítaných zpestření dovolené na Kosu je možnost zajít na jídlo do řady cenově dostupných a přitom velice kvalitních restaurací. Ať už hledáte mezinárodní kuchyni nebo tradiční řecké pokrmy, na Kosu vždy najdete restauraci, jež vaše chutě uspokojí. Jak ve všech větších městech, tak i na vesnicích, všude se najde spousta taveren a restaurací. Takže bez ohledu na to, kde se ubytujete a strávíte scou dovolenou, vždy najdete skvělé místo s dobrou kuchyní.

Ostrovní gastronomie

Jednou z oblíbených restaurací na ostrově Kos je Selini's v Kardameně. Podávají tu směs mezinárodní kuchyně a řeckých pokrmů. Jídlo je vždy čerstvé a chutné a ceny nejsou nijak přemrštěné. Pokud na dovolené hledáte tradiční řeckou gastronomii, pak vyzkoušejte tavernu Giorgos v Mastichari.

Historie Kosu

Kos má za sebou taktéž velice bohatou a pestrou minulost. Dodekany, a to včetně ostrova Kos, byly osídleny již v době neolitu. Důkazem jsou zbytky starověké keramiky, které tu byly nalezeny. Prvními známými obyvateli Kosu byli Kárové, kteří sem přišli z nedaleké turecké Anatolie. Poté ostrov ovládali Peršané, Athéňané, Sparťané a nakonec Římané. Právě v době římské nadvlády zažil Kos svůj zlatý věk. Během římského období bylo postaveno mnoho ze současných slavných památek ostrova. Většina z nich byla postavena v oblasti dnešního města Kosu. K nejvýznamnějším ze staveb patří divadlo, akvadukt nebo stadion.

Po pádu Římské říše se vládci na ostrově často střídali, než se v 15. století dostal pod osmanskou nadvládu, pod níž zůstal dalších pět století. V roce 1821, po téměř 500 letech osmanské nadvlády, vypukla řecká válka za nezávislost a Kos byl osvobozen z osmanské okupace spojenými silami řeckého námořnictva a britské námořní pěchoty. Později se ostrov stal důležitou turistickou destinací pro Řeky z pevniny. Zejména úžasné pláže ostrova byly hlavním lákadlem návštěvníků, kteří sem cestovali na dovolenou v 60. a 70. letech 20. století.

Nákupy

Mnoho turistů, kteří coby místo své dovolené zvolí Kos, často hledá nejvhodnější místo k nákupu suvenýrů. Jak přímo v hlavním městě, tak i v dalších letoviscích a vesnicích, lze nalézt řadu obchodů, kde se dají sehnat nejrůznější suvenýry. Prodávají se tu tradiční řecké předměty, jako je keramika, olivový olej a koření, stejně jako předměty s oblíbenými turistickými tématy, jako jsou pohlednice, magnety a trička.

Historické hradby

Pokud na dovolené hledáte výhodnou nabídku k nákupu, určitě se zajděte podívat na místní bleší trhy. Tyto trhy se konají v různých vesnicích napříč ostrovem v různé dny v týdnu. Na těchto trzích můžete najít vše. Od oblečení a šperků až po ručně vyráběné výrobky.

Ať už jsou vaše potřeby ohledně suvenýrů z dovolené jakékoli, zdejší obchodníci mají co nabídnout každému. Proto si při příští návštěvě tohoto krásného ostrova určitě čas na nějaké nákupy.

Ostrov, jenž má co nabídnout

Kos je bezesporu krásným ostrovem, který má všem svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Fascinující pláže, křišťálově čisté vody a starobylé ruiny jsou jen některé z věcí, které činí Kos tak výjimečným. K návštěvě zve řada restaurací a taveren, ze kterých si můžete vybrat každý den vaší dovolené jinou. Najdete tady jak klidná místa, ideální k odpočinku, tak rušná letoviska. Vydejte se na Kos a užijte si dovolenou. Navíc je Kos dobře dopravně propojen s dalšími ostrovy Dodekanés, takže je pohodlné a snadné prozkoumat mnohem více z této krásné části Řecka.

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.