Zlaté písky

Tradiční letovisko

Zlaté písky patří, spolu se Slunečným pobřežím, k duu nejznámějších prázdninových středisek na pobřeží Černého moře v Bulharsku. Ještě poměrně nedávno znamenala dovolená v Bulharsku pobyt buď v letovisku Zlaté písky, nebo na již zmíněném Slunečném pobřeží. Během posledních několika dekád se však nabídka ubytování podél černomořského pobřeží značně rozšířila. V současnosti se tak dá dovolená u bulharského moře strávit v řadě dalších příjemných letovisek. Nicméně Zlaté písky si až do současnosti udržely svou nezastupitelnou roli v bulharském turistickém průmyslu.

Panorama Zlatých písků

Oblast Zlaté písky je k nalezení asi 15 kilometrů severovýchodně od přístavu Varna. Podobně jako jižněji ležící Slunečné pobřeží, i Zlaté písky charakterizuje v první řadě dlouhá písečná pláž podél Černého moře. Neboť jsou Zlaté písky tradičním bulharským letoviskem, ubytovat se tady dá v desítkách nejrůznějších hotelů. K dispozici jsou jak komplexy, postavené před takřka 50 lety, ovšem moderně zrekonstruované, tak i nově postavená ubytovací zařízení. Vaše dovolená na Zlatých píscích tak určitě nemusí připomínat pobyty, organizované za minulého režimu.

Neboť je pláž, lemující Zlaté písky, několik kilometrů dlouhá, byl zde dostatek prostoru vybudovat značnou část hotelů přímo na pláži. Turisté, kteří si chtějí svou dovolenou u moře na Zlatých píscích vychutnat i v hotelu, mají možnost vybírat z široké nabídky ubytování s výhledem na hladinu přilehlého moře.

Relativní klid

Ve srovnání se Slunečným pobřežím jsou Zlaté písky poměrně klidným letoviskem. Ovšem ani tady se nebudou nudit jedinci, kteří se chtějí bavit jak během dne na pláži, tak i po setmění. Pokud chcete, aby byla vaše dovolená pohodová a klidná, bývá doporučováno hledat ubytování v okrajových částech letoviska. Kdo si chce naopak užívat noční zábavy a po setmění se chystá navštěvovat nejrůznější bary, kluby a diskotéky, měl by se zaměřit na hotely blíže k centru.

Hned u moře začíná les

Protože má celé letovisko na délku jen asi pět kilometrů, po pobřežní promenádě se dá bez problémů dostat po svých prakticky kamkoliv. Komu by se nechtělo chodit pěšky, může využít dopravy turistickým vláčkem. Ten po promenádě jezdí v pravidelných intervalech. V poslední době se, hlavně mezi mladší generací, dostaly do obliby i koloběžky. Vlastně ale nezáleží na tom, jaký způsob dopravy zvolíte. V letovisku Zlaté písky máte vše v příjemné vzdálenosti bez ohledu nato, zda jste se rozhodli strávit dovolenou v jeho okrajové části, nebo naopak v luxusním hotelu blízko centra.

Rodinná dovolená

Dovolená v letovisku Zlaté písky snese bez problémů srovnání s dovolenou třeba v Turecku nebo Tunisku. Zdejší hotely jsou dobře vybavené a svým hostům nabízejí i stále oblíbenější programy all inclusive. V nich mají hosté v ceně nejen veškeré stravování, ale většinou i další hotelové služby. Hlavně ve větších hotelech mají hosté k dispozici své vlastní bazény. Takže pokud cestujete na dovolenou do Bulharska s malými dětmi, můžete v klidu strávit celý den u hotelového bazénu.

Některé hotely stojí přímo na pláži

Rodinná dovolená je v oblasti Zlaté písky taktéž velice žádaná. Na výběr je několik hotelů, které mají ve svém areálu nejen bazény pro dospělé, ale i brouzdaliště, skluzavky, dětská hřiště a další místa, kde se mohou ti nejmenší na celé hodiny zabavit. O zábavu dospělých se pak starají aktivity typu stolního tenisu, šipek, volejbalu a podobných aktivit.

Když už byla řeč o dětech, jako stvořená je pro ně zdejší pláž. Ta je dostatečně prostorná a její šířka se na mnoha místech pohybuje kolem úctyhodných sta metrů. Vstup do moře je pozvolný a tak sem na dovolenou cestuji v hojné míře právě rodiče s dětmi předškolního nebo čerstvě školního věku. Vedle širokých možností koupání se nabízí i další aktivity, jako je kupříkladu jízda na banánu taženém motorovým člunem, šlapadla či nejrůznější způsoby plachtění. Na pláži se pak dá zahrát plážový volejbal, petanque a další hry.

Další možnosti zábavy

Komu by nestačila zábava na pláži samotné, může se vypravit do zdejšího aquaparku. Ten nese název Aquapalace a má rozlohu více než 40 tisíc metrů čtverečních. Pokud se během dovolené na Zlatých píscích rozhodnete k jeho návštěvě, budete mít na výběr ze tří částí. Jedna je určena těm nejmenším, druhá dospělým a třetí pak milovníkům adrenalinu. Mezi jednotlivými bazény byly vybudovány propojky v podobě mostů nebo vodopádu. Osvěžující atmosféru parku pak doplňují fontány a vodotrysky.

Liduprázná zátoka

Jak evokuje název samotného letoviska Zlaté písky, povrch zdejší pláže je tvořen jemným pískem zlatavé barvy. K němu se váže i stará lidová pověst. Ta říká, že v dávných dobách zakopali piráti na zdejší pláži svůj poklad. Země se jim ale ze jejich hamižnost pomstila a zlaté mince proměnila v zlatavý písek, který si dnes můžeme v tomto příjemném letovisku na své dovolené užívat všichni. Ať už je pověst pravdivá či ne, lenošení v písku na místní více než 4 kilometry dlouhé pláži patří k nejoblíbenějším aktivitám návštěvníků Zlatých písku.

Výlety

Turisté na dovolené v této části Bulharska též často oceňují skutečnost, že prakticky přímo na západní hranicemi letoviska Zlaté písky začíná les. Ten je součástí přilehlého národního parku a oblast díky němu působí svěžím a příjemným dojmem. Kromě možnosti krátkých procházek ukrývá zdejší lesy mimo jiné i známý klášter Aladža.

Klášter Aladža

Klášter Aladža je k nalezení asi 4 kilometry západně od centra letoviska Zlaté písky. Jeho vznik je datován do 13. století a jde o jeden z mála dochovaných skalních klášteru na území Bulharska. Vznikl v blízkosti původního křesťanského kostela. Samotné mnišské cely i další místnosti byly vytesány přímo ve skalním masivu. Není bez zajímavosti, že poslední mniši tu žili až do 18. století. Klášter Aladža je jedním z nejpopulárnějších cílů krátkých pěších výletů, kterými si turisté na Zlatých píscích svou dovolenou rádi zpestřují.

Další z blízkých míst, kam se turisté během své dovolené na Zlatých píscích s oblibou vydávají, je i město Varna. K jeho častým návštěvníkům patří rodiče s dětmi, které na výlet láká místní delfinárium. Program trvá asi půl hodiny a na své si zde přijdou zejména děti. Ty bývají často součástí samotného představením. Z návštěvy delfinária ve Varně si pak odnášejí zážitky na celý život.

Město Varna

Dospělí pak ve Varně rádi navštěvuji zdejší přímořský park. Jde o promenádu, lemovanou restauracemi a bary, v nichž je možné si pochutnat na typických bulharských specialitách. Není bez zajímavosti, že architektem této lokality byl Čech.

Minulost je pryč

Podobně jako v případě prázdninového střediska Slunečného pobřeží, i Zlaté písky si svým způsobem stále ještě zachovávají pověst turistického střediska, kam byly ve velkém organizovány zájezdy k moři ze zemí bývalého východního bloku. Slunečné pobřeží však od té doby urazilo značný kus cesty. S touto minulostí jej pojí snad už jen budovy nejstarších hotelů. Ty ovšem mezitím prošly důkladnou rekonstrukcí. Dnes jsou Zlaté písky moderním turistickým resortem na břehu Černého moře, kam přijíždí strávit svou dovolenou turisté z nejrůznějších koutů světa.

Z hotelů je krásný výhled

Hotely a další ubytovací kapacity ve Zlatých píscích poskytují služby na vysoké úrovni. Množství restaurací, kaváren a barů zve k návštěvě během jak dne, tak i s přicházejícím večerem. Turisté, kteří preferují spíše komornější ubytování, mohou svou dovolenou trávit v malých rodinných hotýlcích nebo apartmánech dále od centra. Na těchto místech se mohou spolehnout, že jich dovolená bude klidná. A že si na břehu Černého moře v Bulharsku určitě odpočinou. Bez ohledu na preference si tady ubytování, vyhovující konkrétním požadavkům, vybere každý. I proto je dovolená v letovisku Zlaté písky dlouhodobě jedním z nejžádanějších artiklů na pultech cestovních kanceláří. A to nejen v České republice.

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.