Bulharsko

Populární destinace

Bulharsko, jedna z nejoblíbenějších prázdninových destinací mezi českými turisty, se rozkládá v jihovýchodní části Evropy. Dovolená v Bulharsku patřila ve druhé polovině minulého století k jedné z několika málo možností, jak se mohli Češi dostat k moři. Na plážích Černého moře, tvořící východní hranici země, trávily své letní dovolené každým rokem tisíce turistů z Čech a dalších zemí bývalého východního bloku. Od té doby ale ušlo Bulharsko dlouhou cestu. I dnes patří dovolená v bulharských letoviscích k žádanému artiklu na pultech cestovních kanceláří. Důvodem ale už dávno není skutečnost, že kromě Bulharska, Rumunska a Východního Německa se jinam k moři cestovat prakticky nedalo.

Panorama bulharského pobřeží

Základní turistické informace

Jak již bylo zmíněno výše, z východu tvoří hranici Bulharska Černé moře. A právě tento region je nejčastějším synonymem pro spojení slov dovolená a Bulharsko mezi českými turisty. Na severu sousedí země s Rumunskem a svou západní hranici sdílí se Srbskem a Severní Makedonií. Na jihu pak má Bulharsko společnou hranici s dalšími oblíbenými evropskými zeměmi pro letní dovolenou u moře, a sice s Řeckem a Tureckem. Hlavní město Sofie je k nalezení v bulharském vnitrozemí, jen asi 60 kilometrů od hranice se Srbskem v západní části země.

Dovolená a turistika

Turistická sezóna začíná v Bulharsku v červnu a trvá až do pozdního září. Během tohoto období přilétá či přijíždí na dovolenou do bulharských letovisek zdaleka nejvíce turistů. Počítejte s tím, že zejména ta nejpopulárnější turistická centra bývají v tomto čase poměrně rušná. Pokud se ale může vaše dovolená posunout a do Bulharska je z vaší strany možno cestovat mimo hlavní turistickou sezónu, můžete se těšit na nižší ceny. A také daleko méně dalších turistů.

Jedna z pláží v Bulharsku

I když se do Bulharska létá na dovolenou hlavně kvůli moři a dlouhým písečným plážím, během posledních několika dekád si získalo taktéž pověst destinace, kde zábava trvá 24 hodin denně. Pulzující noční život hledejte během své dovolené v Bulharsku nejen v moderních přímořských letoviscích, ale třeba i v hlavním městě. Desítky a desítky barů, tanečních klubů, diskoték a dalších zábavních podniků mívají otevřeno celou noc a postarají se o parádní zábavu. Díky široké nabídce si každý může najít podnik, který bude vyhovovat právě jeho požadavkům. A v něm si pak užívat až do pozdního rána.

Turistické zajímavosti

Většina turistů vnímá jako hlavní turistickou atrakci Bulharska pobřeží Černého moře. A není se vůbec do divit. Bulharské pobřeží je poseto dlouhými slunečnými plážemi, jež jsou v některých místech střídány majestátnými útesy. K turisticky nejoblíbenějším lokalitám pro dovolenou u Černého moře patří bezpochyby Zlaté písky, Slunečné pobřeží, Albena a Nesebar. Tato letoviska jsou mezi českými turisty dobře známá již více než 50 let. A ani dnes zájem o dovolenou v Bulharsku v jejich typicky kaskádových hotelech či cenově příznivých apartmánech neopadá.

Malebná vesnička ve vnitrozemí Bulharska

V bulharském vnitrozemí se zase dá i v současnosti natrefit na malebné vesničky, ve kterých jakoby se zastavil čas. Jejich opakem je pak moderní a životem pulzující hlavní město Bulharska Sofie. Zájemce o historii určitě potěší, že město má za sebou bohatou historii. V Sofii se v čase vaší dovolené dají objevovat četné architektonické památky, jež se zachovaly až do současnosti. K návštěvě zve i mnoho zajímavých muzeí či kostelů. Málokdo z turistů, kteří se o své dovolené pohybují po Sofii však tuší, že nedaleké pohoří Vitoša, nacházející se na jihozápadním okraji města, bývá v zimě oblíbeným cílem lyžařů.

Historické památky

V Bulharsku však není pro turisty atraktivní pouze jeho pobřeží a hlavní město. Bulharsko je zemí s dlouhou a bohatou historií. Díky ní se v zemi nalézá řada historických památek, které sem lákají na dovolenou turisty z celého světa. Nejznámější bulharskou historickou památkou je bezesporu Rilský klášter. Ten se nachází v pohoří Rila v jihozápadní části země a je jedním z největších a nejpůsobivějších klášterů v celé Evropě. Za návštěvu během vaší dovolené však určitě stojí i třeba města jako Plovdiv, Bansko či Veliko Tarnovo. K unikátním přírodním zajímavostem patří povodí Dunaje, národní park v již míněném pohoří Vitoša nedaleko Sofie či národní park Rila. Nejen v Sofii, ale v celém Bulharsku je možno najít mnoho kulturních památek. Nejznámější z nich je asi současný Plovdi, kdysi starověké thrácké hlavní město Philippopolis.

Přírodní zajímavosti

Bulharsko je zemí nejen kulturních zajímavostí, ale i velkých přírodních krás. Pohoří, rozlehlé lesy a křišťálově čistá jezera tvoří nezapomenutelnou scenérii. Byly zde zřízeny nádherné přírodní parky, jako je národní park Rila, národní park Pirin či národní park Central Balkan. Všechny nabízejí vynikající podmínky k pěší turistice a kempování. Vyznavači pěší turistiky si tu na dovolené určitě přijdou na své. Populární je v Bulharsku i kombinace pobytu na plážích podél Černého moře s několika dny, strávenými ve vnitrozemí.

I vnitrozemí má co nabídnout

Kam na pláže?

V Bulharsku mají jeho návštěvníci k dispozici desítky krásných pláží, kde je možno strávit parádní dovolenou. Některé jsou živé, rušné a dobře vybavené. Jiné pláže jsou zase poměrně odlehlé, které teprve čekají na bližší prozkoumání. Pokud v Bulharsku hledáte na dovolené klidnou pláž k odpočinku, vydejte se na jižní pobřeží Černého moře. Pláže v tomto regionu bývají obvykle méně využívány než ty u Varny a Burgasu. Jednou z nejoblíbenějších pláží pro letní dovolenou na bulharském pobřeží Černého moře je Slunečné pobřeží. Resort je daleko za hranicemi Bulharska známý pro svou širokou škálu volnočasových aktivit. Vedle obligátního slunění a koupání tady můžete během dovolené provozovat i řadu vodních sportů.

Populární jsou v Bulharsku ovšem samozřejmě i další turistická střediska na černomořském pobřeží. Ve všech najdete typické písečné pláže a čistou vodou v moři. K dalším oblíbeným lokalitám, kam turisté rádi cestují na svou dovolenou do Bulharska, se řadí Zlaté písky, Sozopol a Nesebar. Tato města nabízejí svým návštěvníkům vedle prvotřídních pláží i spoustu restaurací, barů a nočních klubů. Stejně tak se tady dá věnovat množství dalších aktivit, jako je windsurfing nebo plachtění.

Také v Bulharsku se dá najít skalnaté pobřeží

Kam do hor?

Pokud jde o krajinu, Bulharsko je jednou z nejrozmanitějších zemí v Evropě. Na bulharském území najdete vše. Od dlouhých písečných pláží po drsné hory, od hustých lesů po mohutné řeky. Pokud by vám měla vaše dovolená nabídnout spoustu příležitostí, jak si užít nádhernou přírodu, Bulharsko by mělo být na vašem seznamu určitě hodně vysoko.

Pohoří Rodopy, které se táhne na jihu země podél bulharské hranice s Řeckem, je oblíbeným cílem turistů a milovníků přírody, trávících svou dovolenou v Bulharsku. V těchto horách se mimo jiné nachází četné jeskyně a soutěsky. Během tůr se tady dá narazit na desítky malých zapadlých vesniček, kde můžete ochutnat tradiční bulharskou kuchyni a blíže poznat původní kulturu.

Hlavní město Sofie

I když se nejedná o žádnou lyžařskou velmoc, Bulharsko může nabídnout možnosti zábavy nejen v létě, ale i během zimních měsíců. Pokud tedy v Bulharsku hledáte během zimy nějakou lyžařskou nebo snowboardovou akci, vydejte se na lyžařskou dovolenou do pohoří Pirin v jihozápadní části země. Pohoří Pirin totiž nabízí jedny z nejlepších sjezdovek v zemi. A bonusem jsou při lyžování úžasné výhledy na okolní krajinu.

Počasí a podnebí

Pokud jde o počasí, Bulharsko má mírné klima. Tedy takové, jaké předpokládá příjemná dovolená. Léta jsou obvykle horká a suchá, pouze s občasnými bouřkami. Zimy jsou naopak chladné a se značným množstvím srážek. Z pohledu teploty mořské vody je Černé moře v letních měsících velmi teplé. Při pobřeží dosahuje teplota vody až ke 30 stupňům Celsia. V zimě však klesá až na pouhých 12 stupňů Celsia.

Bulharská kuchyně

Bulharská kuchyně je především směsicí tureckých, řeckých a středomořských chutí. Během vaší dovolená tu však najdete i několik slovanských a středoevropských vlivů. Typické bulharské jídlo sestává ze salátů, polévky, masa nebo ryb a rýže či těstovin. Pšenice bulgur je oblíbenou přísadou mnoha bulharských pokrmů. K nejoblíbenějším bulharským jídlům patří šopský salát (směs rajčat, okurek, paprik, cibule a sýru feta), polévka tarator (studená jogurtová polévka s česnekem), musaka (zapékaný lilek a hovězí maso) a banica (sýrové pečivo).

Typická bulharská kuchyně

Doprava do Bulharska

Na dovolenou do Bulharska se dá z České republiky cestovat několika způsoby. Nejoblíbenější, a smozřejmě též nejrychlejší, metodou je letět. Mezinárodní letiště jsou v provozu jak ve Varně, tak v Burgasu. Po příletu tak většinou není třeba absolvovat žádný dlouhý transfer na ubytování. Kdo cestuje na dovolenou do bulharského vnitrozemí, obvykle volí let na letiště v Sofii. Délka letu z Prahy na pobřeží Černého moře trvá něco přes 2 hodiny.

Tradiční dovolená

Bulharsko mají Češi rádi. Již několik dekád láká návštěvníky nejen z České republiky na svou nádhernou přírodu, zlatavé písčité pláže, bohaté kulturní dědictví a přívětivé obyvatele. Příznivé klima od jara do podzimu, solidní úroveň služeb evropského standardu, široká nabídka zábavy i bezpečnost jsou dostatečně dobré důvody k prožití skvělé dovolené v Bulharsku.

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.