Turecko

Klidné turecké přímořské útočiště

Pokud na léto hledáte únik od shonu všedního pracovního života, dovolená v některém z poklidných přímořských letovisek v Turecku by mohla být přesně tím, co potřebujete. Turecko je daleko za svými hranicemi známé svými krásnými plážemi a průzračně čistou vodou v moři. Díky těmto atributům je Turecko ideální destinací k odpočinkové dovolené u moře. S mnoha možnostmi, z nichž se dá vybírat, se v Turecku najde pro každého něco. Ať už dáváte přednost dovolení na klidném, odlehlém místě, nebo naopak na živé pláži se spoustou doplňkových volnočasových aktivit, Turecko vás určitě nezklame.

Jednou z oblíbených destinací v Turecku, kam v létě s oblibou cestují na letní dovolenou i čeští turisté, je Bodrum. Ten se nachází na jihozápadním pobřeží Turecka, v regionu s názvem Egejská riviéra. Toto přímořské město vám během dovolené nabídne úžasný výhled na Egejské moře a taktéž může se pochlubit četnými plážemi a zátokami. Ty přímo svádějí turisty na dovolené k bližšímu poznávání a prozkoumávání.

Jedinci, hledající na dovolené v Turecku spíše klid a koupání stranou hlavního turistického ruchu, si určitě oblíbí pláž Gümüşlük. Toto místo, zastrčená v malé rybářské vesnici, je synonymem pro klid a pohodu. Pokud byste naopak na dovolené v Turecku preferovali něco živějšího, zamiřte na pláž Bitez. Na ní se můžete dlouhé hodiny věnovat třeba takovým vodním sportům, jako je windsurfing či kiteboarding.

Jednotlivcům, párům i celým rodinám, kteří chtějí o dovolené v Turecku zažít typickou tureckou pohostinnost v té nejlepší kvalitě, a přitom být stále blízko pláže, bývá doporučováno letovisko Belek. Belek najdete v jižní části Turecka, na pobřeží Středozemního moře nedaleko Antalye. Může se pochlubit nedotčenými plážemi a také luxusními resorty se špičkovým vybavením. Užijte si tady o dovolené četné lázeňské procedury nebo navštivte jedno z mnoha golfových hřišť v této oblasti.

Bez ohledu na to, jaké místo v Turecku si pro svůj pobyt u moře vyberete, připravte se na dechberoucí scenérii. Ta ve vás zanechá trvalé vzpomínky ještě dlouho po vašem návratu z dovolené domů.

Vydejte se do ráje

Turecko je po celém světě vyhlášené svými úžasnými pobřežními letovisky. Díky nim je Turecko perfektní destinací k letní dovolené pro všechny, kteří si chtějí během pobytu u moře vychutnávat nejen moře a pláže, ale i krásu okolní přírody. Idylická pobřežní města a městečka v Turecku nabízejí návštěvníkům této obdivuhodné země vedle přírody samozřejmě i nedotčené pláže, průzračně čisté vody v moři a bohaté kulturní dědictví. V případě, že hledáte na dovolené v Turecku únik z každodenní rutiny, pak jsou turecká pobřežní letoviska perfektní volbou.

Od Bodrumu až po letovisko Fethiye na Egejské riviéře, od města Antalya až po Alanyi. V Turecku máte ke strávení své dovolené na výběr tolik krásných pobřežních letovisek, nabízejících něco jedinečného a zvláštního. Můžete si třeba naplno užívat koupání v tyrkysových vodách a zároveň se opalovat na písečných plážích. Anebo prozkoumejte zajímavá historická místa v Turecku, jakými jsou hrady, starověké zříceniny a muzea. Můžete též trávit večery ochutnávkou vynikající turecké kuchyně v místních restauracích. Případně se brzy ráno vypravit za nákupy na živé bazary.

Je jasné, že dovolená u moře v Turecku je skutečně splněným snem pro každého, kdo hledá relaxaci a dobrodružství uprostřed poutavých přírodních krás. Sbalte si kufry a vydejte se na skvělou dovolenou do tohoto středomořského ráje a prozkoumejte i vy idylická pobřeží na území Turecka.

Slunce, písek a klid

Turecko je zemí, která je již po několik dekád mezi turisty vyhlášená svými krásnými plážemi a křišťálově čistou vodou. Není tedy divu, že je oblíbenou destinací pro dovolenou u moře i mezi českými turisty. V Turecku ovšem najdete i skryté plážové skvosty, které tolik turistů nezná. A které si rozhodně zaslouží být odhaleny. Jedním z takových tureckých klenotů je pláž Patara. Tu najdete na jihozápadním pobřeží Turecka, mezi městy Kas a Fethiye. Tato úžasná pláž se táhne v celkové délce přes 12 kilometrů! Svým návštěvníkům nabízí takřka nedotčené pobřeží s písečnými dunami z jemného písku a tyrkysově modrou vodou.

Dalším dobře ukrytým pokladem v Turecku je pláž Kaputas. I tu najdete na jihozápadně Turecka, jen pár kilometrů od města Kalkan. Na již zmíněnou Pataru je to odtud jen asi 10 kilometrů. Pláž Kaputas je situována na dně strmé rokle a přístupná je pouze po schodech, vytesaných do skalní stěny. I když je cesta na pláž poněkud komplikovaná, kvůli jedinečné přírodní kráse této odlehlé zátoky rozhodně stojí za to se na v čase vaší dovolené ní vypravit. Díky křišťálově čisté vodě, jejíž vlnky se rozbíhají v jemném bílém písku, lemovaném rozeklanými útesy, se tady můžete dokonale oprostit od starostí všedního a každodenního pracovního života.

Pokud však toužíte na dovolené v Turecku po ještě odlehlejším místě, pak může být to, co hledáte, Kleopatřin ostrov. Tento malý ostrůvek leží u pobřeží asi 15 kilometrů severně od Marmarisu. Ostrov byl pojmenován po samotné královně Kleopatře, která se zde údajně koupala při návštěvě svého milence Marka Antonia. Kleopatřin ostrov je přístupný pouze lodí po vodní hladině. Návštěvníkům nabízí nedotčené písky pláží a průzračně čisté vody. Ty jsou jako stvořené ke šnorchlování. Nebo prostě jen odpočívejte pod slunečníkem s dobrou knihou či časopisem v ruce.

Luxus na tureckém pobřeží

Letní dovolená u moře v Turecku je zážitkem jako žádný jiný. Kvůli úžasně čistým vodám a malebnému pobřeží je snadné pochopit, proč je právě Turecko oblíbenou destinací mnoha cestovatelů. Ale co kdybyste mohli i takovou dovolenou ještě posunout na další úroveň tím, že na tureckém pobřeží zažijete maximální luxus?

Jedinci, páry i celé rodiny, hledající v Turecku luxusní dovolenou, tady najdou spoustu možností ubytování. Od soukromých pronájmů jachet, na nichž můžete nocovat, až po dobře vybavené vily přímo na pláži či luxusní pětihvězdičkové resorty. Každý cestovatel, který si chce v Turecku dopřát pohodlí, komfort a styl, si tady najde něco, co bude vyhovovat právě jeho přeedstavám a přáním o dokonalé dovolené.

Představte si, že se každé ráno probouzíte s úchvatným výhledem ze své soukromé vily. Anebo si bezezbytku užíváte personalizované služby na palubě luxusní jachty, zatímco plujete podél pobřeží Turecka. Ať už si chcete odpočinout a uvolnit se, nebo máte v plánu prozkoumat vše, co Turecko nabízí, dovolená u moře v některém z jeho luxusních letovisek ve vás jistě zanechá pocit osvěžení, omlazení a rozmazlování.

Gastronomie i kultura

Dovolená v Turecku u moře je skvělou příležitostí, jak zažít zdejší unikátní symbiózu jedinečné kuchyně a bohaté kultury. Turecké přímořské ráje nabízejí návštěvníkům možnost dopřát si o dovolené unikátní kulinářské speciality a současně se ponořit do místních zvyků.

Pokud jde o jídlo, turecká kuchyně je daleko za hranicemi Turecka známá svými bohatými chutěmi a voňavým kořením. Od masitých jídel, k nimž patří kebab a jehněčí kotlety, až po vegetariánské možnosti, jakými je plněný lilek a čočková polévka. Pro každého se v turecké gastronomii najde něco. A co víc, mnoho tradičních pokrmů se připravuje z místních surovin, jež jim dodávají autentickou chuť.

Kromě vynikajícího jídla mohou rekreanti na dovolené v Turecku na vlastní kůži zažít i unikátní kulturní aspekty tureckých přímořských měst. Každý si tady vybere to, co jej zajímá. Od starověkých ruin až po rušné trhy, na kterých jsou prodávány ručně vyráběné textilie či keramika. K dispozici je tu spousta možností, jak se dozvědět více o historii a tradicích této orientální země. Aktivní a sportovně zaměření turisté se pak mohou v Turecku zúčastnit během své dovolené takových aktivit, jako jsou kupříkladu výlety lodí či lekce windsurfingu. Ty jim umožní plně ocenit krásu tureckého pobřeží z bezprostřední blízkosti.

Plážový klenot Bodrum

Dalo by se říci, že Bodrum je jakýmsi skrytým klenotem Turecka. Najdete jej na pobřeží Egejského moře v regionu, pro nějž se vžil název Egejská riviéra. Bodrum je ideálním místem pro dovolenou všech, kdo si chtějí v Turecku užít moře a odpočinout si od shonu městského života. Město nabízí milovníkům pláží vše, co mohou očekávat od dokonalého středomořského letoviska. Pochopitelně včetně úžasných pláží s průzračně čitou vodou a jemným pískem.

Jednou z vůbec nejlepších pláží v Bodrumu je pláž Gumbet. Ta svým návštěvníkům nabízí vynikající příležitost vyhřívat se v horkých paprscích slunce a zároveň si užívat výhled na průzračně čisté vody přilehlého moře. Jedincům, hledajícím na dovolené v Turecku adrenalin a více dobrodružství, jsou k dispozici četné vodní sporty. K těm nejpopulárnějším se řadí jízda na vodním skútru a parasailing. Další pláží, kterou v Bodrumu musíte určitě navštívit, je Bitez. Ta se vyznačuje velice klidnými vodami a je tudíž jako stvořené k plavání či jízdě na kajaku.

Bodrum se ovšem vedle prvotřídních pláží může pochlubit i bohatou historií. Ta sahá až daleko do starověku, kdy byl známý coby Halicarnassus. Návštěvníci Bodrumu tady mohou v průběhu své dovolené obdivovat četné památky, k nimž patří třeba hrad Bodrum. Ten tady bal postaven na začátku 15. řádem Johanitů. Nebo prozkoumejte ruiny lokality, známé jako Mauzoleum v Halikarnassu. V minulosti šlo o jeden ze sedmi divů starověkého světa. V současnosti tu už sice najdete jen pozůstatky, ovšem díky nim se stále můžeme dozvědět mnohé o minulých civilizacích. Bodrum je skvělou destinací pro každého, kdo na dovolené v u moře v Turecku zábavu plnou slunce, spojenou s poutavou exkurzí do minulosti.

Žijte si jako král

Pokud chcete v Turecku strávit u moře dovolenou, kde o vás bude ve všech ohledech postaráno, pak určitě stojí za zvážení all inclusive resort. Tyto hotely nabízejí svým hostům luxusní vybavení a služby, díky kterým se budete během pobytu v nich cítit jako králové.

Jednou z výhod pobytu v all inclusive resortu je skutečnost, že se o vás postará ve všech ohledech. Od jídla až po nejrůznější volnočasové aktivity. Nemusíte se starat o nic jiného než o to, abyste si to parádně užili. Mnoho letovisek v Turecku má se dokonce může pochlubit soukromými plážemi. Na nich mohou hosté bezstarostně relaxovat a v klidu si užívat slunce.

Kromě možností skvělého koupání mívají tato ubytovací zařízení ve svých areálech často špičkové restaurace, podávající tradiční tureckou kuchyni i mezinárodní jídla. A pokud se o turecké kuchyni chcete dozvědět více, některá z nich dokonce nabízejí kurzy vaření. Můžete se tak naučit připravovat si své oblíbené turecké pokrmy sami.

Dovolená v all inclusive hotelu je perfektním způsobem, jak si v Turecku užít pobyt u moře bez stresu a jakýchkoliv starostí. Jen se usaďte do pohodlného plážového lehátka, relaxujte a nechte personál resortu, aby se o vše postaral. A vy si můžete vychutnat, jaké to je žít si v krásném Turecku jako král či královna.

Mimo vyšlapané cesty

Pro skutečně jedinečný zážitek z dovolené u moře v Turecku zvažte prozkoumání jeho méně známých pobřežních lokalit. Budete se pohybovat daleko od shonu turisticky oblíbených destinací, jako je Bodrum a Antalya. Na oplátku tu ale najdete nedotčené pláže a okouzlující rybářské vesnice, které vyzařují autentickou atmosféru původní turecké kultury.

Jednou z právě takových destinací je třeba Kas. Toto letovisko se nachází na pobřeží Středozemního moře mezi Egejskou a Tureckou riviérou. Malebné městečko se může pochlubit křišťálově čistou vodou, ideální ke koupání a šnorchlování. Stejně tak tady ale najdete rušný autentický trh, kde můžete ochutnat místní kuchyni či si nakoupit suvenýry. V rámci jednodenního výletu se vydejte na cestu lodí k nedalekému ostrovu Kekova. U jeho břehů se dají prozkoumávat ruiny starobylých staveb, ponořené v tyrkysových vodách.

Dalším skrytým klenotem Turecka je Ayvalik. Toto městečko najdete na tureckém pobřeží Egejského moře naproti řeckému ostrovu Lesbos. Toto přímořské město je známé svými barevnými starými domy, postavenými v řecké architektuře. Těšit se tu na dovolené můžete na úžasné západy slunce nad mořskou hladinou i vynikající restaurace s mořskými plody, podávající čerstvé úlovky přímo z přístavu. A v žádném případě si nenechte ujít večerní romantickou procházku úzkými uličkami, lemovanými malebnými kavárnami a butiky s místními řemeslnými výrobky.

Moře a písek

Co se týče odpočinkové dovolené u moře, Turecko se může pochlubit jedněmi z nejlepších pláží nejen v Evropě, ale i na světě. Od tichých zátok až po rušná letoviska, pro každého se v Turecku najde něco. Jednou z oblíbených tureckých destinací je Antalya, letovisko s tyrkysově modrou vodou a písečnými plážemi. Oblast v okolí Antalye je skvělým místem ke koupání, opalování a takovým vodním sportům, jako je jízda na vodních skůtrech či let na padáku, taženém motorovým člunem. Dovolená se tady bude líbit hlavně aktivním jedincům.

Dalším místem, které musíte na dovolené v západním Turecku rozhodně vidět, je pláž Oludeniz. Laguna, známá jako jedna z nejkrásnějších pláží v Evropě, se může pochlubit tyrkysovou vodou a úžasným výhledem na okolní hory. Návštěvníci lokality Oludeniz mohou taktéž zažít parádní dobrodružství v podobě paraglidingu z nedaleké hory Babadag. Nebo se tu dá potápět a prozkoumat zdejší život pod hladinou.

Jedinci, páry i celé rodiny, hledající spíše odlehlejší lokality, by měly coby místo, kde v Turecku strávi svou dovolenou, zvážit oblasti jako je kupříkladu Kabak Beach. Tento skrytý turecký klenot nabízí svým návštěvníkům klid mezi svěží zelení a čistou vodou. Je ideální k plavání anebo jízdě na kajaku. Zdejší prostředí vám pomůže o vaší dovolené zapomenout na starosti všedních dní a vy si budete bezezbytku užívat krásy okolní přírody.

Turecko nabízí každému nezapomenutelný zážitek z pláží a moře. Se svou rozmanitou krajinou, sahající od členitých útesů až po dlouhé písečné pobřeží, uspokojí přání a požadavky každého ze svých návštěvníků. Díky spoustě doplňkových aktivit, jako jsou okružní jízdy nebo prostá koupel ve slunečních paprscích na některé ze zdejších pláží, se vůbec není co divit, proč tolik lidí volí Turecko coby destinaci pro svou příští dovolenou u moře.

Turecké potěšení

Pokud právě teď plánujete dovolenou u moře, může být Turecko skvělou volbou coby vaše příští prázdninová destinace. Budete uneseni průzračnými vodami Egejského a Středozemního moře. Krásné pláže s jemným zlatým pískem a malebné zátoky jsou jen některé z důvodů, proč do Turecka cestuje každoročně tolik zahraničních turistů.

Kromě opalování na idylických plážích si mohou návštěvníci v Turecku dopřát tradiční turecké lahůdky, jako je kebab či předkrmy meze. Popíjejte osvěžující koktejly a přitom si užívejte fascinující výhled na moře. A nezapomeňte ochutnat turecké delikatesy, vyhlášené sladkou pochoutky různých příchutích, jako je růžová voda, pistácie a granátové jablko.

Turecko, se svou bohatou historií a kulturou, sahající až do období antiky, nabízí turistům na dovolené takřka nekonečné možnosti k prozkoumání starověkých ruin, jakou je kupříkladu Efes. Vydejte se na procházku po okouzlujících starých místech, jakým je antalyjská čtvrť Kaleiçi. Za prozkoumání stojí také malebná krása vnitrozemí s lokalitami, jakými jsou kaskádové prameny Pamukkale anebo jedinečné skalní útvary s pohádkovými komíny v Kappadokii. Cesta do Turecka slibuje nezapomenutelný zážitek z jídla, kultury a dechberoucí scenérie na jednom místě.

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.