Korfu

Náklonnost k ostrovu Korfu nelze mezi turisty, cestujícími na dovolenou do Řecka, vysvětlit pouze strohými čísly. Sedmý největší řecký ostrov je mimochodem současně ostrovem nejsevernějším. Rozlohou, přesahující 600 kilometrů čtverečních, je taktéž druhým největším ostrovem v Jónském moři na východě Řecka. Korfu, ležící pouhé dva kilometry od pobřeží Albánie, byl v minulosti nějaký čas pod nadvládou Benátské republiky. Což se ještě v dnešní době stále nádherně odráží v ostrovní architektuře. O čemž se můžete na vaší dovolené přesvědčit sami. Krásné pláže, hezká městečka a více než čtyři miliony olivovníků. To vše charakterizuje současné Korfu, skutečný ráj pro dovolenou.

Svěže zelený ostrov

Korfu je vedle Kréty, Rhodu a Santorini jedním z nejoblíbenějších řeckých ostrovů pro dovolenou. Avšak současní cestovatelé nejsou jedinými, kdo je z ostrova nadšený. Dokonce i rakouská císařovna Ažběta Bavorská, zvaná Sissi, si Korfu oblíbila natolik, že si na ostrově u moře nechala v 19. století postavit své letní sídlo s názvem Achilleion. Na malebném ostrově Korfu se též narodil princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Ostrov je však nyní oblíbenou destinací pro letní dovolenou u moře i pro běžné turisty a ne jen evropskou smetánku. Čeká tu na vás zasněná krajina ve vnitrozemí, zářivé písečné pláže s tyrkysově modrou vodou při pobřeží a velkolepé stavby, z nichž mnoho pochází z dob dávno minulých.

Počasí

Počasí je na Korfu takřka dokonalé k prožití příjemné dovolené u moře. Od prosince do dubna se sice na ostrově dají očekávat silné dešťové přeháňky, ale jde o období, kdy sem turisté na dovolenou takřka nejezdí. A navíc v tomto čase se doplňují přirozené podzemní zásobárny vody, z nichž pak ostrovní příroda čerpá celý rok. Právě díky nim je Korfu celé léto tak krásně zelené a dovolená tady má neustále svěží nádech. Mimo toto období svítí na Korfu takřka neustále slunce. Teploty jsou většinou dvouciferné a od března dosahují přes den více než 18 stupňů Celsia. Teplota vody se pohybuje mezi 16 a 19 stupni Celsia. Jde o období, ideální k poznávací dovolené. V letních měsících pak teploty přes den šplhají na více než 32 stupňů. Deštivé dny tu bývají jen jeden nebo dva do měsíce. Milovníci slunce a tepla cestují na dovolenou na Korfu právě v tomto období. Na podzim se denní teploty pohybují mezi 20 a 26 stupni a prší přibližně jeden týden v měsíci.

Pláže

Hlavním důvodem, proč během léta cestuje na dovolenou Korfu tolik turistů z nejrůznějších koutů světa, je průzračně čisté moře kolem ostrova a pláže podél jeho břehů. Ty lemují takřka celý ostrov. Jsou tak rozmanité, že si každý z návštěvníků Korfu může k prožití své dovolené najít místo, které bude vyhovovat právě jeho přáním a potřebám. Několik málo nejznámějších pláží na Korfu najdete v přehledu níže.

Bílý písek na pláži

Agios Georgios

Agios Georgios je ne až tak známou pláží ostrova Korfu, jako je třeba Paleokastritsa. Toto idylické místo se dá navštívit na severozápadě ostrova. Asi tři kilometry dlouhá pláž je lemována kopcovitou horskou krajinou s olivovníky a cypřiši. Hory dodávají odlehlé zátoce snů u letoviska Agios Georgios rajskou atmosféru. Pokud preferujete spíše odlehlé lokality, dovolené v Agios Georgios se vám bude určitě líbit. Zdejší svérázné taverny rozmazlují své, převážně místní, hosty tradičními pokrmy. Moussaka a farmářský salát, oblíbená jídla turistů na dovolené, se tady objednávají skutečně jen zřídka. Pokud ale plánujete na dovolené ochutnat původní řecké pokrmy, udělejte si alespoň krátký výlet do vesničky Agios Georgios.

Kalami

Pláž Kalami je ideální pláží pro dovolenou a odpočinek romantických duší. K nalezení je v severovýchodní části Korfu, přímo naproti albánskému pobřeží. Pokud chcete, na Kalami můžete jednoduše strávit celý den na pláži a večer si pak vychutnat typickou řeckou kuchyni v nedaleké restauraci. Anebo tady prožijte celou svou dovolenou. Kolem pláže najdete zelené kopce a směrem do vnitrozemí pak historické centrum obce. Na Kalami panuje příjemná a velmi romantická atmosféra.

Myrtiotissa

Asi 300 metrů severozápadním směrem od centra letoviska Glyfada se rozkládá malá pláž Myrtiotissa. Na Korfu patří k těm méně navštěvovaným. Je taktéž vhodná pro dovolenou příznivců naturismu. Pláž Myrtiotissa je de facto malou zátokou, vklíněnou mezi skalami. Není tady žádná možnost občerstvení a také tu je je velmi málo přirozeného stínu. Pokud se chystáte v průběhu své dovolené na Korfu navštívit právě toto místo, rozhodně se ujistěte, že s sebou budete mít dostatečnou ochranu proti slunci, tekutiny, nějaké občerstvení a v neposlední řadě i vhodnou obuv. Na druhou stranu je tato pláž i v čase hlavní turistické sezóny na Korfu klidná. V její blízkosti je možno navštívit též hezký klášter, z něhož je nádherný výhled do okolí.

Odpočinek na pláži v zátoce

Paleokastritsa

Paleokastritsa paří mezi oblíbená letoviska pro letní dovolenou na tomto ostrově. Rozkládá se na jeho severozápadním pobřeží a často bývá označována za nejkrásnější oblast Korfu. Přímo na pláži Paleokastritsa je turistům na dovolené k dispozici řada restaurací a hospůdek. V nich mohou ochutnat něco z široké nabídky řeckých specialit. Pokud chcete o dovolené objevovat více než jen bezprostřední okolí svého letoviska, vydejte se třeba lodí k nedalekým jeskyním. Najdete tu i potápěčské centrum a půjčovnu lodí. Obzvlášť krásná je také pláž La Grotta na východě. Schody k ní vedou od hlavní silnice mezi skalami a takřka ústí rovnou do vody. Za vidění stojí také stejnojmenný klášter Moni Paleokastritsa z roku 1225. Z jeho hradeb je krásný výhled na tyrkysové Středozemní moře. Na přilehlém nádvoří se nyní nachází malé muzeum s byzantskými ikonami.

Pelekas

Pláž pod letoviskem Pelekas, jíž můžete taktéž najít pod názvem Kontogialos, je vhodná ke koupání rodin s dětmi. Toto krásné místo může nabídnout pláž s jemným pískem a dobrou turistickou infrastrukturu. I proto si ji oblíbily jako místo pro dovolenou rodiny s dětmi. Pláž Pelekas se pozvolna svažuje do moře, takže malé děti se tady mohou klidně koupat v moři samotné. V mnoha tavernách přímo na pláži si můžete v horkém prázdninovém dni během vaší dovolené dopřát osvěžení i občerstvení. Písek na pláži je pak ideálním materiálem k stavbě hradů a prohřátá voda v moři jako stvořená ke společnému koupání.

Pláž Pelekas

Porto Timoni

Pláže Porto Timoni se nacházejí na malém poloostrově na západě Korfu. Jde o jedny z nejkrásnějších pláží na ostrově. Pokud se sem o dovolené vydáte v pronajatém autě, můžete zaparkovat ve vesnici Afionas a poté sejít dolů na některou ze zdejších oblázkových pláží. Ty se rozkládají na pobřeží dvou menších zálivů. Ačkoli tady není příliš mnoho prostoru ke koupání, lokalita je skutečně krásná. Kvůli velkému množství kamenů pod hladinou je lepší použít koupací obuv.

Santa Barbara

Tato pláž s jemným pískem a velmi čistou vodou se nachází v blízkosti idylických vesniček v jižní části ostrova. Není tu příliš rušno a na pláži se nalézá i úsek, určený vyznavačům naturismu. Pláž Santa Barbara je jinak velmi prostorná a každý si tady najde své místečko. Díky mělké vodě je navíc vhodná pro celou rodinu.

Zajímavá místa Korfu

Korfu je však skvělým místem pro dovolenou nejen kvůli prvotřídním plážím a čistému moři. Pobyt v jeho letoviscích se bude líbit každému, kdo se třeba byť i jen vzdáleně zajímá o historii. Na tomto zeleném ostrově totiž zanechaly své stopy různé vyspělé civilizace. Mezi nimi byli například staří Římané nebo Benátčané. Za osobní návštěvu určitě stojí v čase vaší dovolené především byzantská pevnost Angelokastro na severu a zámeček Achilleion císařovny Sissi. Vyplatí se udělat si i výlet do hlavního města Korfu.

Město Kerkyra

V hlavním městě ostrova na východním pobřeží nezapomeňte o dovolené navštívit nádherné staré město s benátskou atmosférou. To je již od roku 2007 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Historické jádro Kerkyry je nejen bohaté na zajímavé stavby, ale zve také k nákupům a zábavě. Za vidění stojí například radnice, kde se v 17. století scházela benátská šlechta. Nebo Stará a Nová pevnost, dvě impozantní budovy, propojené navzájem několika podzemními chodbami.

Staré město Kerkyra

Za dominantu města je považována Stará pevnost. Tu následně Benátčané v 16. století rozšířili na velký hrad. Stará pevnost se rozkládá na malém pobřežním ostrově přímo před městem. Dostanete se k ní jednoduše po úzkém mostě. Uvnitř se nachází mimo jiné muzeum. A také kostel Agios Georgios, jenž stojí během dovolené rozhodně za vidění. Ze zdejší kavárny si můžete vychutnat krásný výhled na záliv Garitsa. Nová pevnost není, jak název napovídá, ve skutečnosti nová. Je pouze o něco mladší než Stará pevnost. Procházka starým opevněním je zážitek sám o sobě. Uvnitř hradeb je možné navštívit galerii či výstavu o vývoji keramiky od starověku až po současnost. Ani tady samozřejmě nechybí útulná kavárna pro návštěvníky. Z nejvyššího bodu pevnosti je velmi krásný výhled na staré město Kerkyra.

V přístavu Faliraki, odkud kdysi vyplouvali emigranti na plachetnicích a parnících do širého světa, dnes rekreanti na dovolené posedávají v kavárnách a dívají se přes moře na vrcholky severního Řecka a Albánie. V křivolakých uličkách starého města se střídají butiky a obchůdky se suvenýry s tavernami. V tavernách a kavárnách ostrovní metropole, známé také jako Korfu Town, je stále rušno. V Kerkyře totiž žije více než polovina z asi 100.000 obyvatel ostrova.

Kassiopi

Tomuto městu na úpatí hory Pantokrator v severovýchodní části Korfu se daří i přes velký počet návštěvníků stále působit takřka nedotčenou formou. Půvabný přístav s tavernami a četné další historické památky čekají během vaší dovolené na bližší prozkoumání. V městečku se nachází i kostel Panagia Cassopitra s trojlodní budovou. Ke zhlédnutí je též impozantní Diův chrám a stará normanská pevnost. Díky své poloze přímo u moře je Kassiopi taktéž ideálním místem ke strávení příjemného dne na pláži. Nebo k plavbě lodí do zátok a jeskyní v blízkosti pobřeží.

Angelokastro

Na severozápadě tohoto malebného ostrova se na vrcholu hory nachází pevnost Angelokastro. Ta byla v minulosti jedním z nejdůležitějších obranných zařízení ostrova. Po nenáročném stoupání, které vás provede krásnou přírodou Korfu, dojdete až ke zdejším majestátním zříceninám. Po výstupu budete odměněni ruinami úžasné historické architektury a především skvělým výhledem na otevřené Jónské moře.

Hlavní město ostrova

Achilleion

Korfu je místem, kam v minulosti cestovala řady historických osobností. Asi nejznámější stopu tu zanechala rakouská císařovna Sissi v podobě svého letního sídla. Jde o malý zámeček ve stylu antické vily. Protože Sissi velmi obdivovala řeckého hrdinu Achilla, dostala budova, postavená na konci 19. století, jméno Achilleion. Palác, na jehož terase a v zahradě se natáčely třeba i scény do filmů s Jamesem Bondem, vás přivítá velkolepou vstupní halou. Pokud se sem o dovolené vypravíte, k vidění je tady také řada krásných nástropních fresek, dobových obrazů a nábytku. Zahrada u paláce láká k posezení svou okouzlující atmosférou a nádherným výhledem na východní pobřeží. Achilleion čítá dohromady 128 místností, které ukrývají četné sochy a busty. A mimochodem Sissin oblíbený řecký hrdina Achilles sedí v jakési divadelní póze coby mramorová postava na podstavci v zahradě panství.

Vlacherna

Asi 6 kilometrů jižně od hlavního města se nachází další slavná pamětihodnost ostrova, klášter Vlacherna. Tato bíle zářící budova kostela ze 17. století byla vybudována na malém ostrově. Byť ale kostel obklopuje voda, k této působivé památce můžete dojít suchou nohou po lávce. A protože Vlacherna leží blízko letiště, budete odtud mít vzrušující výhled na startující a přistávající letadla.

Klášter Vlacherna

Volnočasové aktivity

Na Korfu je spousta možností, co během dovolené vidět a co dělat. Ať už jde o výstup na nejvyšší horu ostrova, návštěvu tradičního muzea olivového oleje nebo výlet motorovým člunem. Každý z návštěvníků ostrova Korfu si tu o dovolené najde něco pro sebe bez ohledu na zájmy či fyzickou kondici.

Antické památky

Výstup na Pantokrator

Pokud si chcete během své dovolené na Korfu zasportovat a současně být ve volné přírodě, měli byste zvážit výstup na vrchol Pantokrator. Jméno znamená v překladu z řečtiny jediný vládce a s 906 metry jde o nejvyšší horu na Korfu. Na vrcholu stojí klášter ze 17. století a zdejší historická krajina připomíná povrch Měsíce. Zejména závěr výstupu na Pantokrator je sportovní výzvou. Za tu námahu to však rozhodně stojí. Z vrcholu Pantokratoru je za dobrých podmínek hezky vidět až na pevninské Řecko nebo dokonce do Albánie.

Muzeum olivového oleje

Výroba a používání olivového oleje má na Korfu dlouhou tradici. Olivovníky se zde totiž pěstují již od 16. století. Pokud se chcete o této bezpochyby zajímavé a poutavé historii dozvědět na své dovolené více, navštivte rodinné muzeum Mavroudis s moderním lisem na olivový olej. V jeho klidných prostorách můžete absolvovat prohlídku s průvodcem a ochutnat přitom jeden z nejlepších olivových olejů na světě.

Vila Mon Repos

Ve vile Mon Repos, kterou je možné navštívit asi kilometr jižním směrem od hlavního města Kerkyra, se narodil princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. To však není jediným důvodem, proč je toto místo oblíbeným cílem pro dovolenou zejména britských turistů. K zámečku totiž patří také idylický zámecký park. Uvnitř budovy se dnes nachází muzeum, kde je možno dozvědět se mnoho zajímavého o historii Korfu a kupříkladu i o jeho lodní dopravě.

Vila Mon Repos

Výlet na člunu

Chcete-li na své dovolené prozkoumat všechny zátoky a jeskyně podél pobřeží Korfu, nejlepší možností je vydat se na výlet motorovým člunem. Buď se připojte k prohlídce s průvodcem a nechte si ukázat ty nejkrásnější oblasti, nebo si sami pronajměte loď. Pokud si chcete v Řecku pronajmout motorový člun, námořní průkaz nepotřebujete v případě, že má člun maximální výkon 30 koňských sil. Můžete se tedy sami v klidu projíždět po okolí ostrova a jednoduše se zastavit na plážích, které se vám líbí.

Příroda

Kromě mnoha zajímavých budov, staveb a muzeí můžete na dovolené na Korfu objevovat také četné přírodní krásy.

Canal d'Amour

Na severu ostrova se podél pobřeží vyskytuje hned několik zajímavých skalních útvarů a útesů. Ty často leží přímo u moře a lákají tureisty na dovolené ke koupání a odpočinku. Toto množství zátok a malých pláží zahrnuje též obecně dobře známý kanál Canal d'Amour. Je tady možno taktéž lézt po okolních skalách, plavat, skákat do vody nebo se opalovat na malé pláži. V této oblasti je také dobré gastronomické zázemí. Po příjemném koupání si tak můžete vychutnat i dobré ostrovní jídlo.

Kanál Lásky

Vodopád Nymfes

Vodopád Nymfes se ukrývá na severu ostrova, obklopen živou zelení. Toto místo stojí během dovolené na ostrově v každém případě za návštěvu. Už jen kvůli bujné vegetaci v jeho okolí. Tady můžete dokonale splynout s přírodou a nechat se okouzlit padajícími vodními masami. Nedaleko vodopádu je možno navštívit také zajímavou krápníkovou jeskyni. Vodopád však nemá dostatek vody po celý rok. Pokud jej chcete zhlédnout v plné kráse, je třeba naplánovat vaši dovolenou a cestu sem na jaro.

Útesy Drastis

Na severozápadním cípu ostrova Korfu na vás čeká místo stejně romantické jako velkolepé. Jedná se o pískovcové útesy na mysu Drastis. Protože jsou tyto útesy v soukromém vlastnictví, nemůžete jít až na ně. Nádherný pohled je ovšem rozhodně skvělou příležitostí k fotografování. A kdo by si nechtěl z dovolené odvézt parádní záběry že? Je zde také příjemný bar, kde si můžete při západu slunce odpočinout a příjemně zakončit den.

Ostrov Paxos

Jižně od Korfu leží malý ostrov, jenž je oblíbeným výletním místem. Na ostrově Paxos, kam se pohodlně dostanete trajektem, najdete nepřeplněné a velmi čisté pláže. Paxos je pohostinným ostrovem, který se dá aktivně prozkoumat na vypůjčeném kole nebo podél pobřeží na motorovém člunu.

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.