Slunečné pobřeží

Nedaleko Burgasu

Jedním z nejznámějších bulharských letovisek, kam cestuje na dovolenou k moři značná část turistů, mířící do této jihoevropské země, je Slunečné pobřeží. Tento populární turistický resort se rozkládá v malebné zátoce mezi městečkem Nesebar a vesničkou Sveti Vlas. Slnčev Brjag, jak zní jméno Slunečné pobřeží v bulharštině, leží asi 30 kilometrů severovýchodně od města Burgas, na jehož letišti dovolená většiny turistů začíná. Po přistání je čeká asi hodinový transfer k hotelům na Slunečném pobřeží. A pak už může jejich dovolená skutečně začít.

Hotely u pláže na Slunečném pobřeží

Slunečné pobřeží patří k tomu nejlepšímu, co může současné Bulharsko zájemcům o letní dovolenou u moře nabídnout. Jde o živé a neustále se rozrůstající prázdninové středisko. Ubytování je tady nabízeno jak v moderních hotelových komplexech, tak i nově zrekonstruovaných ubytovacích kapacitách z dřívější doby. Historie turistického ruchu v oblasti Slunečného pobřeží se totiž začala psát již v druhé polovině minulého století.

Vedle dobře vybavených hotelů, kde se bude dovolená líbit všem, kdo si potrpí na luxus a prvotřídní služby, se může Slunečné pobřeží pochlubit i širokou nabídkou ubytování v menších penzionech, apartmánech či vilách. Jedinci, kteří přijeli na dovolenou na břehu Černého moře hledat klid a pohodu, často raději volí ubytování v menším a poklidném hotýlku než v rušném a rozlehlém hotelovém komplexu.

Dlouhá písečná pláž

Hlavním důvodem, proč do této části Bulharska přilétají každým rokem na dovolenou tisíce turistů (včetně těch z České republiky) je místní pláž. Pláž má na délku více než 8 kilometrů a i její šíře je více než velkorysá. Snadno narazíte na místa, kde se šířka pláže letoviska Slunečné pobřeží blíží dvěma stovkám metrů. Povrch pláže tvoří jemný písek zlatavé barvy, jenž v některých úsecích pláže tvoří dokonce jakési miniaturní duny. Turisté, pro které znamená pravá dovolená u moře v první řadě možnost lenošení na horké pláži v blízkosti šumících vln, je prázdninový resort Slunečné pobřeží jako stvořený.

Panoramatický pohled na pláž

Pláž v oblasti Slnčev Brjag snese plné srovnání s vyhlášenými plážemi třeba v Řecku nebo Španělsku. Místní se o ni dobře starají a udržují ji. Není proto překvapením, že zdejší pláž byla opakovaně oceněná Modrou vlajkou. Vstup do moře je tady jen mírný a pozvolný. Proto je dovolená na Slunečném pobřeží hojně žádána rodiči s malými dětmi. Pláž je dobře vybavená a je zde možné zapůjčit lehátka a slunečníky. Zájemci o vodní a plážové sporty si pak mohou v celé řadě půjčoven vypůjčit propriety k volnočasovým aktivitám, jimž se chtějí na pláži nebo ve vodě věnovat. K těm nejpopulárnějším činnostem patří plážový volejbal, frisbee, badminton, petanque a další.

Protože je středisko Slnčev Brjag tak oblíbené mezi mladými rodiči, místní poskytovatelé turistických služeb mysleli i na ně. Jen pár metrů od pláže se děti mohou dobře a dlouho bavit na dětských hřištích, prolézačkách a dokonce se svést na malém tobogánu. Není se tedy co divit, že spousta turistů přijíždí strávit svou dovolenou s dětmi právě na Slunečné pobřeží opakovaně.

Vodní parky

Aktivní jedinci se mohou během své dovolené věnovat nejrůznějším sportům. K dispozici je kupříkladu plavecký bazén, množství tenisových kurtů, zájemci si mohou zahrát minigolf nebo bowling. Komu by atrakce a možnosti zábavy na pláži Slunečného pobřeží nestačily, může se vydat do aquaparku. Ty jsou tady v provozu dokonce dva. První je situován v jižní části letoviska, druhý pak hledejte přesně na opačné straně.

Zábava pro děti

Jižně ležící aquapark nese název Paradise a byl vybudován nedaleko vesničky Ravda. Jeho dobrou dostupnost z celého Slunečného pobřeží zajišťuje místní hromadná doprava. Aquapark Paradise mimochodem patří k největším zařízením tohoto typu u Černého moře. Spoustu adrenalinu si v něm užijí nejen děti, ale i jejich dospělý doprovod. Hlavní atrakcí je středověký hrad se spoustou skluzavek. Pokud si tedy chcete dovolenou v Bulharsku něčím zpestřit a rádi se věnujete adrenalinové zábavě, zvažte návštěvu aquapark Paradise.

V severní části letoviska Slnčev Brjag, asi kilometr od pláže směrem do vnitrozemí, je v provozu o něco menší aquapark s názvem Action. Ten je o něco klidnější než dříve jmenovaný Paradise a je tak mnohem vhodnější pro menší děti. I vstupné je tu o něco nižší. Rodiče na dovolené s malými dětmi tak mohou ve vodním zábavním parku Action strávit příjemný den.

Různé možnosti

Slunečné pobřeží je též typickým letoviskem, jež po setmění rozhodně neusíná. K procházkám vybízí dlouhá pobřežní promenáda, která lemuje pláž prakticky po celé délce až k Nesebaru. Podél ní je v provozu množství restaurací, kaváren, stánků s rychlým občerstvením a nejrůznějších obchodů a obchůdku. V centru města pak mohu jedinci, kteří se chtějí o dovolené bavit nejen přes den na vyhřáté pláži, ale i po západu slunce, navštívit některý ze zdejších barů, nočních klubů či diskoték. Každý podnik se zaměřuje na něco jiného, a tak si tady vybere jak milovník taneční hudby, tak i kovaný rocker.

Písečná pláž

Ne pro každého je však dovolená u moře časem, kdy zamýšlí chodit spát pozdě nad ránem po právě prohýřené noci. Jedinci, vyhledávající noční zábavu a vzrušení, obvykle volí ubytování v centru oblasti Slunečné pobřeží. Právě v těchto místech je koncentrace zábavních podniků největší. Naopak turisté, hledající hledají klid a pohodu, spíše využívají ubytování v hotelích a penzionech na okraji resortu v blízkosti buď Nesebaru, nebo vesničky Svatý Vlas.

Svatý Vlas

Svatý Vlas je nevelký a velice příjemným městečkem mezi resortem Slunečné pobřeží a vesničkou Elenite. Letovisko Svatý Vlas je situováno víceméně ve svahu a ze severu jej ohraničují zelené kopce, lákající během léta k procházkám v chladivém stínu. Nabídku ubytování zde tvoří hlavně penziony a menší rodinné hotely. A můžete si být téměř jisti, že majitelé vás u sebe srdečně přivítají.

I když Sveti Vlas, jak zní název Svatý Vlas v bulharštině, patří spíše k menším turistickým střediskům, nudit se tady v čase dovolené rozhodně nebudete. Ve zdejším přírodním amfiteátru je možné kupříkladu navštívit nejrůznější kulturní akce. Historickou památkou nedaleko centra je kostel Svatý Vlas a romantické duše by neměly vynechat návštěvu zdejšího přístavu během západu slunce.

Pláž u hotelu

Stejně jako o něco jižněji, i ve Svatém Vlasu se dá koupat a dovádět v moři na několika písečných plážích. Ty jsou navzájem odděleny moly. A i tady je vstup do moře je velmi pozvolný. Proto je Sveti Vlas vhodný pro dovolenou rodin s malými dětmi.

Výlety

Jedinci, páry i celé rodiny, které se rozhodly strávit svou dovolenou v oblasti Slnčev Brjag, však nemusejí veškerý čas trávit na zdejších plážích. Mezi turisty jsou tady populární i třeba výlety po blízkém i vzdálenějším okolí. Nejbližším atraktivním místem s bohatou historií je již zmíněný Nesebar. První historické zmínky o osídlení této oblasti jsou datovány již do 6. století před naším letopočtem. A jelikož se zde během staletí vystřídalo několik národů, mezi něž kromě Bulharů patří kupříkladu Římané, Řekové nebo Thrákové, do dnešní doby se v Nesebaru zachovaly chrámy, kostely a další stavby nejrůznějších stavebních slohů.

Slunečné pobřeží a jeho okolí je taktéž místem, kde tráví svou dovolenou u moře jedinci, co rádi kombinují pobyt na pláži s možností pěší turistiky. Severní ležící hory jsou k pěší turistice ideální. Vzrostlé stromy poskytují vítaný stín a ani uprostřed léta a nejvyšší turistické sezóny tady není příliš horko. Kdo by se chtěl vydat z letoviska Slnčev Brjag dále do vnitrozemí, může si za tímto účelem vypůjčit motorku nebo auto. A pak se bez omezení vydat za poznáním vzdálenějších oblastí.

Moderní dovolená

I když si Slunečné pobřeží ještě stále trochu nese punc letoviska, kam se létalo na dovolenou za minulého režimu, místním se podařilo přizpůsobit požadavkům moderních klientů. Je třeba říci, že celá oblast se za několik posledních dekád zásadně proměnila. Ubytovat se je tu možné v moderních hotelových komplexech, poskytující kvalitní služby, snesoucí srovnání s evropským standardem. Dobře rozvinuté jsou i další doplňkové služby, které by mohli turisté na dovolené vyžadovat. Stejně tak se ale dá využít ubytování v malém rodinném hotýlku, kde jsou ceny příznivé a atmosféra příjemná a pohodová. Na Slunečném pobřeží si zkrátka vybere každý.

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.