Marsa Alam

Krásné počasí po celý rok

Letovisko Marsa Alam je oblastí s poměrně horkým klimatem. Vyznačuje se horkými léty a jen velice mírnými zimami. Počasí je v Marsa Alam teplé a slunečné po celý rok. Oblast je proto skvělou příležitostí k potápění. Teplota vody se tu pohybuje mezi 21 a 29 stupni Celsia, takže potápět se tu dá po celý rok. Pod hladinou je zde k vidění spousta korálových útesů a hejna pestrobarevných ryb. Díky tomu je Marsa Alam oblíbenou destinací potápěčů z celého světa.

Korálové útesy

Rudé moře je jednou z nejoblíbenějších potápěčských destinací na světě. Díky jeho čisté, teplé vodě a množství života pod hladinou je snadné pochopit proč. Korálové útesy v oblasti Marsa Alam jsou jedny z nejzachovalejších na planetě. Proto sem pravidelně cestuje na dovolenou takové množství vyznavačů potápění i šnorchlování. Podmořský svět v této části Egypta je fascinující prozkoumat na vlastní oči.

Potápění v Marsa Alam

V Rudém moři se nachází celá řada vynikajících potápěčských lokalit. Mezi ty nejoblíbenější se řadí útes Elphinstone Reef. Ten je domovem obrovského množství ryb, korálů i bezobratlých. Útes Daedalus je zase známý svými dramatickými podmořskými útesy a jeskyněmi. Gordon's Rocks láká potápěče neuvěřitelně bohatým podmořským životem včetně žraloků a rejnoků.

Egyptské Rudé moře je také skvělým místem ke šnorchlování. A Marsa Alam není výjimkou. K nalezení je tu spousta míst s malou hloubkou, kde můžete pozorovat barevné korálové útesy a hejna ryb, plujících kolem.

Ráj potápěčů i šnorchlařů

Křišťálově čisté vody Rudého moře jsou doslova rájem pro potápěče a milovníky šnorchlování. Útesy se tady hemží pestrobarevnými rybami, desítkami druhů korálů a dalším podmořským životem. A není lepšího místa, kde tohle všechno zažít, než právě tady. V Marsa Alam, nenápadném malém městě na egyptském pobřeží.

Pobřeží typické pro Marsu

Město je domovem některých z nejlepších míst pro potápění a šnorchlování nejen v Egyptě, ale dokonce na celém světě. Jedním z nejoblíbenějších míst pro dovolenou je této části Egypta El Quseir. Malá rybářská vesnice, nacházející se jižně od Marsa Alam. Vesnice je vyhlášená svými korálovými útesy, které skýtají krásnou kulisu ke koupání, šnorchlování i potápění.

Dalším oblíbeným místem pro letní dovolenou u moře je Abu Dabbab Bay. Tato zátoka se nachází na severním okraji oblasti Marsa Alam a je známá svými bohatými korálovými zahradami s rozmanitým podmořským životem.

Jedny z nejkrásnějších pláží v Egyptě

Na dovolené v Marsa Alam je toho hodně co milovat. Pro mnoho návštěvníků jsou hlavním důvodem, proč trávit volný čas právě tady, úžasné a krásné pláže. Díky svému jemnému bílému písku a čisté modré vodě je snadné pochopit, proč jsou pláže v Marsa Alam tak oblíbené.

Pláž v Marsa Alam

Klidné prostředí dělá z tohoto letoviska ideální místo k relaxaci a opalování. Je zde také spousta příležitostí ke koupání a šnorchlování. Hledáte-li trochu klidu a ticha, najdete ho právě v Marsa Alam. V případě, že toužíte po nějakém společenském vzrušení, v blízkosti je k dispozici spousta barů a restaurací.

Pokud tedy hledáte kousek pozemského ráje, nezapomeňte přidat na svůj seznam úžasnou pláž Marsa Alam.

Parky Wadi el Gemal a Gebel Elba

Blízkost národních parků Wadi el Gemal a Gebel Elba dělá z Marsa Alam oblíbenou destinaci také pro milovníky přírody. Tyto dva parky nabízejí příležitosti k pěší turistice, pozorování mořských ptáků i kempování. Návštěvníci mohou také prozkoumat zdejší ruiny antických staveb i korálové útesy pod hladinou.

Život pod hladinou

Možnosti výletů

Oblast kolem Marsa Alam je plná starověkých památek a přírodních krás, které se dají dobře poznávat během krátkých jednodenních výletů. V dojezdové vzdálenosti odtud se nalézá několik úctyhodných chrámů. K těm nejznámějším patří chrám v Edfu a chrám Kom Ombo. K vidění je ale i celá řada dalších zajímavostí. Za prozkoumání stojí též blízká poušť s jedinečnou topografií a divokou pouštní zvěří.

Klidná a pohodová atmosféra

Marsa Alam je místem, kde i v současné době najdete klidnou a uvolněnou atmosféru bez davů turistů. Místní jsou přátelští a přívětiví. A krajina je prostě nádherná. Ať už si chcete odpočinout na pláži nebo prozkoumat přírodní poklady této oblasti, Marsa Alam je skvělým místem ke strávení parádní dovolené u moře.

Letoviska v oblasti Marsa Alam

Samotná Marsa Alam

Marsa Alam je město s asi 10.000 obyvateli. Rozkládá se na pobřeží Rudého moře ve střední části Egypta. Nachází se necelých 900 kilometrů jižně od hlavního města Egypta Káhiry. Dá se říci, že Marsa Alam je relativně mladým městem. Byla založena teprve roku 1988 a od počátku byla plánována coby turistické letovisko.

Jeden z mnoha hotelů, kde můžete v Marse strávit dovolenou

Ekonomika oblasti Marsa Alam je zaměřena v první řadě na cestování a cestovní ruch. Podél pobřeží tu vyrostlo několik velkých hotelových komplexů. Tyto hotely nabízejí kromě typických hotelových služeb i další aktivity. Vedle šnorchlování se tady jejich hosté mohou věnovat třeba potápění, windsurfingu a dalším vodním sportům.

Dříve tradiční přímořská vesnice, závislá převážně na rybolovu, je dnes jedním z nejrychleji rostoucích letovisek v celém Egyptě. To je současná Marsa Alam. K poměrně rychlému rozvoji přispěla mimo jiné i výstavba zdejšího letiště, jež bylo uvedeno do provozu v roce 2001. Přesto si tento region, ležící na západním pobřeží Rudého moře, zachovává i v dnešní době svou vcelku poklidnou atmosféru.

Předpokládá se, že Marsa Alam bude brzy soupeřit s Hurghadou a Sharm El Sheikhem o přízeň turistů. Takřka nedotčené pláže a jemný písek z dělají z této oblasti skutečný poklad mezi egyptskými destinacemi pro dovolenou u moře.

Pláže jižně od Marsa Alam jsou dle mnohých znalců Egypta jedněmi z nejkrásnějších pláží v celém Egyptě. Často jsou lemovány svěže zelenými palmami a jejich břehy omývají křišťálově čisté vody Rudého moře. Podél pobřeží je možné najít i několik úžasných odlehlých zátok. Pokud si chcete užít plavání, proč nezajet kousek dál od centra, na místo zvané Samadai? Na této pláži, vzdálené necelých 10 kilometrů od Marsa Alam, můžete vlézt do vody a hrát si s roztomilými delfíny.

Port Ghalib

Turistické středisko Marsa Alam patří, ve srovnání s ostatními letovisky v Egyptě, k těm pohodovým. I tak je ale velice dobře vybavená a uspokojí nároky a požadavky každého návštěvníka. Kromě hotelových apartmánů a penzionů různých kategorií se většina zdejších ubytovacích kapacit skládá ze tří- až pěti-hvězdičkových hotelů.

El Quseir

El Quseir se nachází na pobřeží Rudého moře, asi 190 kilometrů jižně od Hurghady. Je to malé město s populací, čítající odhadem 25.000 lidí. Město je známé svou starou pevností, která je nyní oblíbeným turistickým cílem. El Quseir byl kdysi důležitým přístavním městem a obchodním centrem. Dnes jde hlavně o letovisko s několika plážovými resorty a potápěčskými centry.

Klima v El Quseir je horké a suché. V letních měsících tu teploty dosahují až 45 stupňů Celsia. Turisté sem v současnosti cestují hlavně kvůli koupání, opalování a možnosti provozování nejrůznějších vodních sportů. Výhodná poloha letoviska je však také skvělým argumentem pro všechny, co se chystají na sebevzdělávání v oblasti egyptských dějin.

Možnosti odpočinku

Počátky osídlení v oblasti El Quseir sahají do období asi 5.000 let před naším letopočtem. Dá se tedy říci, že oblast už má za sebou přibližně 7 tisíc let dlouhou existenci. El Quseir je kouzelnou zemí zlatých pláží, mořské soli, podvodní nádhery, historie i luxusu. Na své si zde samozřejmě přijdou i milovníci potápění. Celé pobřeží je totiž jedno z nejlepších míst k potápění v celém Egyptě.

Na pevnině, v dojezdové vzdálenosti od El Quseir, lze nalézt četné antické architektonické poklady. Letovisko je též známé svými podmanivými lokalitami, které přitahují cestovatele z celého světa. Dlouhá pláž, pokrytá jemným bílým pískem a s jasně modrým mořem v pozadí, odráží sluneční paprsky.

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.