Rhodos

Geografie Rhodu

Rhodos je největším z Dodekanéských ostrovů. Dodekany, jak je souostroví někdy nazýváno, jsou roztroušeny ve vodách Egejského moře ve východní části Řecka a turisté sem s oblibou přijíždějí strávit dovolenou již několik desetiletí. Sám Rhodos leží ve vzdálenosti jen asi 20 kilometrů od pobřeží Turecka. Trvale na něm žije necelých 120.000 obyvatel, ovšem v létě, kdy vrcholí sezóna dovolených, tu bývá poměrně rušno. Rozloha Rhodu činí něco přes 1.400 kilometrů čtverečních. Jeho hlavní město nese stejný název jako samotný ostrov.

Antické ruiny na Rhodu

Rhodské klima je příjemné, s mírnými zimami a horkými suchými léty. Proto je Rhodos oblíbenou turistickou destinací pro letní dovolenou. Na zaslouženou dovolenou k moři sem cestují především návštěvníci ze Spojeného království a Německa. K hlavním lákadlům Rhodu patří jeho pláže a přilehlé moře. Kvůli nim je dovolená na ostrově Rhodos atraktivní pro zdaleka nejvíce turistů. Díky své bohaté histroii však má ostrov co nabídnout i jedincům, kteří chtějí o své dovolené v Řecku poznat něco z jeho minulosti. K návštěvě zvou staré středověké vesnice, dávné hrady a typické kostely.

Kam se létá?

Ostrov Rhodos je populární destinací pro letní dovolenou u moře již několik dekád. Návštěvníky sem přitahuje nejen jeho přírodní krása v podobě překrásných pláží, průzračně čistého moře a slunečného počasí. V hledáčku mnohých návštěvníků Rhodu často bývají i zdejší četné starobylé ruiny. Podél rhodského pobřeží je roztroušena řada letovisek, velkých i malých, rušných i klidných. Každý si tu může najít místo podle svého vkusu a rozpočtu tak, aby dovolená naplnila veškerá očekávání. Nejoblíbenější letoviska pro letní dovolenou u moře se nacházejí na severu ostrova, který je známý dostatkem slunce a řadou prvotřídních písečných pláží.

Větší letoviska, k nimž patří kupříkladu Faliraki či Ialyssos, jsou dobře vybavena. Turistům na dovolené nabízejí širokou škálu volnočasových zařízení včetně bazénů, barů, restaurací a nočních klubů. Menší turistická střediska bývají naopak klidnější a komornější. Přesto svým návštěvníkům poskytují vše podstatné, co mohou na své dovolené u moře potřebovat. Včetně kvalitního ubytování, dobrého jídla a pití a dalších doplňkových služeb. Některá z mají dokonce i svou vlastní pláž.

Rhodská oblázková pláž Ladiko

Ať už pro svou dovolenou v Řecku hledáte živé letovisko se spoustou aktivit, nebo klidnější místo, kde můžete relaxovat a opalovat se, Rhodos má co nabídnout každému.

Afandou

Afandou je vesničkou na východním pobřeží ostrova Rhodos, vklíněnou mezi Faliraki a Kolymbii. Afandou je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na Rhodu, kde vás dovolená určitě nezkladme. Může se pyšnit dlouhou písečnou pláží, ideální ke koupání a opalování, jež se táhne podél pobřeží v délce přesahující dva kilometry. V obci mají turisté na dovolené k dispozici řadu hotelů, restaurací a barů, stejně jako několik malých supermarketů a obchodů se suvenýry. V Afandou se bude dovolená líbit i hráčům a příznivcům golfu. Přímo u moře se tady totiž nachází golfové hřiště, které je jedním z nejoblíbenějších nejen na ostrově Rhodos, ale dokonce v celém Řecku.

Faliraki

Většina z nás si Rhodos vybaví jako velký, krásný ostrov v Egejském moři, jenž je díky svým úžasným plážím skvělým místem pro dovolenou u moře. A právě k plážím, které lákají na ostrov nejvíce turistů, se řadí i Faliraki. Tato populární pláž se nachází na východním pobřeží Rhodu severně od stejnojmenného letoviska. Její návštěvníci se mohou těšit na křišťálově čistou vodu, jemný písek a spousty lehátek a slunečníků, pod nimiž se dá bezstarostně relaxovat a odpočívat. V blízkosti pláže je též k dispozici několik restaurací a barů. Nechybí ani pár obchůdků. Faliraki je skvělým místem, kde se dá strávit parádní dovolená. A nebo třeba jen den nebo dva, pokud se na Rhodos vydáte za poznáním a plánujete nocovat pokaždé jinde. Faliraki vás určitě nezklame, zvláště pokud hledáte dobré koupání a příjemné opalování.

Krásné výhledy na přilehlé moře

Gennadi

Gennadi je malou vesničkou, ležící necelý kilometr od letoviska Kiotari na východním pobřeží Rhodu. Je oblíbeným místem pro návštěvníky, kteří hledají klidnou a odpočinkovou dovolenou. Obec Gennadi je obklopena krásnou přírodou a v okolí se dá zajít na něco dobrého do několika restaurací a taveren. Přímo u Gennadi se nalézá několik prvotřídních pláží, které jsou ideální ke koupání, opalování nebo třeba i surfování.

Ixia / Ialyssos

Vesnička Ixia se nalézá na severním pobřeží ostrova Rhodos, jen něco přes 5 kilometrů od hlavního města. Na rhodské mezinárodní letiště je to odtud necelých 20 kilometrů. Ixia je jen malou obcí s pouhými několika stovkami obyvatel, vklíněnou mezi hlavní město a letovisko Ialyssos. Je oblíbenou turistickou destinací pro dovolenou hlavně díky svým krásným plážím a křišťálově čisté vodě v přilehlém moři. Letovisko je dobře vybavené a k dispozici je tu několik restaurací, kaváren a barů. Nakoupit se dá v několika malých supermarketech a obchodech se suvenýry. Surfaře určitě potěší skutečnost, že Ixia leží na u jednoho z nejlepších míst pro windsurfing na Rhodu, zálivu Ialyssos.

Kalathos

K populárním letoviskům na Rhodu, kde se turistům dovolená hodně líbí, patří i vesnice Kalathos. Rozkládá se u východního pobřeží ostrova, jen pár kilometrů od městečka Lindos. Hlavním turistickým lákadlem je zdejší několik kilometrů dlouhá pláž. Podél hlavní silnice, spojující severní a jižní část ostrova, je otevřeno několik restaurací a kaváren. Základní potraviny či suvenýry se dají koupit v malých smíšených obchůdcích. Kalathos je též dobrým výchozím místem k poznávání jižní části ostrova Rhodos.

Na Rhodu rostou i palmy

Kalithea

Asi 20 kilometrů od hlavního města směrem na jih leží Kalithea. Tato krásná zátoka na východním pobřeží Rhodu začala získávat na popularitě počátkem dvacátého století, kdy se začala měnit v oblíbenou turistickou destinaci a na dovolenou sem přijíždělo každým rokem více a více turistů. I když centrum stejnojmenné vesničky leží asi 2 kilometry od pobřeží, v celé oblasti Kalithea se nalézá několik krásných pláží, kde se dá prožít příjemný den u vody. Kalithea je oblíbeným místem, kde můžete strávit jak celou dovolenou na ostrově Rhodos, tak i třeba jen den nebo dva.

Kiotari

Kiotari je nevelké letovisko, nacházející se na jihovýchodním ostrova Rhodos. Obec má jen asi 600 obyvatel a je vyhledávaným turistickým cílem pro jedince, kteří milují přírodu, a chtějí na dovolené v Řecku uniknout shonu města. V blízkosti Kiotari se nalézá několik krásných pláží, jež jsou známé svou křišťálově čistou vodou. Ve vesnici mají její návštěvníci možnost zajít do několik malých obchodů a restaurací.

Kolymbia

Městečko Kolymbia se nachází na severovýchodním pobřeží ostrova Rhodos, mezi Afandou a Archangelosem. Oblast má za sebou dlouhou a pestrou historii. Hrálo důležitou roli při obraně Rhodu před osmanskými Turky. Dnes je však Kolymbia oblíbenou turistickou destinací. Dovolená je tu populární hlavně díky krásným plážím a křišťálově čisté vodě v moři. Zajít se tu dá do několika restaurací, barů a obchodů.

Rhodská pláž Kolymbia

Lachania

Turistické středisko Lachania je vlastně malou vesničkou asi 2 kilometry od pobřeží v jižní části Rhodu. Obec má bohatou historii a je známá svými krásnými plážemi a úžasnými výhledy. Lachania je oblíbenou turistickou destinací ke strávení letní dovolené a přitahuje na Rhodos návštěvníky z celého světa. V obci je několik restaurací, kaváren a barů. Ubytování tu poskytuje několik desítek především malých hotelů a penzionů. Návštěvníci se mohou na dovolené v této části ostrova Rhodos věnovat nejen obligátnímu opalování a koupání, ale třeba i pěší turistice.

Lardos

Rhodos je oblíbenou turistickou destinací a po ostrově je roztroušena spousta různých míst, která by byla škoda během vaší dovolené nenavštívit. Jedním z nejoblíbenějších rhodských míst je Lardos. Lardos je situován na východním pobřeží, jen asi 5 kilometrů od městečka Lindos. Lardos je známý svými bílými písečnými plážemi a průzračně čistou vodou. Turisté na dovolené si tady mohou užívat koupání, opalování a potápění v krásném prostředí. Ve městě je také řada restaurací a barů, kde si mohou jeho návštěvníci vychutnat některé ze specialit místní kuchyně. Lardos je skvělým místem ke strávení odpočinkové dovolené u moře, navíc v krásném prostředí.

Lindos

Městečko Lindos, ležící nedaleko již zmíněného Lardu, se taktéž řadí k vyhledávaným lokalitám, kam přijíždí na Rhodos strávit svou zaslouženou dovolenou nemálo turistů. Obec se rozkládá na svazích kopce se starým městem na jeho vrcholu. Vedle několika vyhlášených pláží je Lindos známý také pro svou akropoli. Ta se řadí k vůbec nejzachovalejším v celém Řecku. Lindos je dobře turisticky vybaven a dovolená se tu bude líbit jedincům, kteří očekávají prvotřídní služby. V místě nabízí ubytování desítky hotelů a penzionů. Otevřena je řada restaurací a barů a za nákupy se dá zajít do zdejší malé nákupní čtvrti.

Pláž a hrad Lindos

Vlycha

Obec Vlycha se nachází na v malebném zálivu na východním pobřeží Rhodou. Je vklíněna mezi turistické středisko Kalathos a městečko Lindos. Vlycha patří k žádaným cílem turistů, směřující na dovolenou do letovisek ostrova Rhodos. Obec je známá svými krásnými plážemi, křišťálově čistou vodou a úžasnými výhled na východ slunce. Díky své poloze takřka na půli cesty mezi severní a jižní částí Rhodu je Vlycha parádním místem nejen k odpočinku a užívání si rhodských přírodních krás, ale i dobré výchozí místo k cestám po ostrově.

Hlavní město Rhodos

Rhodos je nejen hlavním, ale také největším městem na stejnojmenném ostrově. Trvale žije na nejsevernějším výběžku Rhodu asi 60.000 ostrovanů. Město bylo založeno řádem Johanitů již na počátku 14. století. Dlouhou dobu sloužilo město coby hlavní sídlo řádu na ostrově a bylo též jeho nejdůležitějším přístavem. Maltézští rytíři, jak se později začalo Johanitům říkat, byl křesťanský vojenský řád, jenž se vyznamenal v bojích během křížových výprav. Poté, co Rhodos dobyli začátkem 16. století osmanští Turci, význam města upadl. Na počátku 19. století měnilo město Rhodos opět svého vládce. Tentokrát jím byl Napoleon Bonaparte a ostrov se stal součástí Francouzské říše. V roce 1912, po konci Osmanské říše, se pak stal Rhodos součástí Řecka. A proč vlastně takový historický exkurs? Dnes je Rhodos nejen velice oblíbeným turistickým cílem ke strávení letní dovolené, jenž láká na pláže, moře a koupání. Díky bohaté a pestré historii může nabídnout i spoustu zajímavých historických památek.

Hlavní město

Stegna

Zatímco dovolená v hlavním městě Rhodu je charakteristická hlavně jedinečnou historií a kulturou významného města, letovisko Stegna nabízí zcela jiný zážitek. Vesničku s dlouhou písečnou pláží a rušným nočním životem si zamilují hlavně jedinci, kteří se chtějí o své dovolené bavit. Stegna je situována na východním pobřeží Rhodu a snadno se k ní z hlavního města dostanete autobusem. Zdejší pláž je jednou z nejdelších na ostrově. Je oblíbená nejen mezi turisty, ale i místními. Podél nábřeží se dá přes den zajít do několika restaurací a barů. Stegna je však spíše známá svým nočním životem a v letních měsících po večerech opravdu ožívá. Bary a kluby zůstávají otevřené dlouho do noci a poskytují svým návštěvníkům spoustu zábavy až do pozdních ranních hodin.

Rhodské pláže

Ostrov Rhodos je největším, a mezi turisty také jedním z nejoblíbenějších, z Dodekanéských ostrovů. Dovolenou sem přilétají strávit tisíce turistů z nejrůznějších koutů světa. Město Rhodos na jeho severním výběžku je nejen hlavním městem, ale též důležitým přístavem se středověkým starým jádrem, které bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO a určitě stojí během dovolené alespoň za krátkou návštěvu. Ovšem hlavním turistickým magnetem jsou zdejší pláže a možnosti koupání. 300 slunečných dní do roka dělá z ostrova Rhodos jedno z nejlepších míst, kde ve Středomoří strávit dovolenou. Rhodské pláže jsou rozmanité a nabízejí pro každého něco. A navíc je k nám tato populární destinace relativně blízko. Let z Prahy na Rhodos trvá jen necelé 3 hodiny.

Lindos

Pláž u městečka Lindos na východním pobřeží Rhodu je jednou z nejoblíbenějších pláží na ostrově. Proslavila se dramatickými útesy, tvořícími její severní okraj, křišťálově čistou vodou v moři a zlatým pískem na svém povrchu. Pláž je skvělým místem ke koupání, opalování a šnorchlování. V městečku Lindos mají návštěvníci pláže k dispozici spoustu restaurací a barů, kde se dá v chladivém stínu odpočinout od horkého středomořského slunce. Mějte ovšem na paměti, že pláž Lindos může být díky své popularitě v letních měsících, kdy dovolená u moře vrcholí, poměrně rušná.

Tsambika

Rhodos je známý svými krásnými plážemi daleko za hranicemi samotného Řecka. Jedním z takových je i pláž Tsambika na jeho východním pobřeží. Tsambika je skvělým místem, kde si můžete na dovolené odpočinou na lehátku pod slunečníkem od horkých paprsků slunce a vychutnat si výhled na otevřené moře. V okolí pláže je otevřena spousta restaurací a kaváren. A také obchodů, v nichž si můžete zakoupit suvenýry. Písek na pláži Tsambika je bílý a voda tyrkysově modrá. Proto je zde tak snadné prolenošit celý den vaší dovolené!

Pláž Tsambika

Afandou

Výhodou pláž u letoviska Afandou je skutečnost, že ani uprostřed hlavní turistické sezóny sem necestuje strávit dovolenou tolik turistů, a tak nebývá nijak přeplněná. Je tudíž ideálním místem pro ty, co chtějí na dovolené celý den jen relaxovat a užívat si slunce a moře. Písek na této dlouhé pláži má bílý odstín a voda tu bývá průzračně čistá.

Faliraki

Pláž Faliraki, jíž najdete ve stejnojmenném letovisku na východním pobřeží Rhodu, je jednou z nejrušnějších pláží na celém ostrově. A také nejdelších. Od Faliraki se táhne směrem na sever až do Ammoudes v délce přes 3 kilometry. Pláž je dobře vybavená a lze si na ní pronajmout lehátka a slunečníky. Hosté, kteří tráví svou dovolenou na ostrově Rhodos v některém z hotelů přímo u pláže Faliraki, mívají lehátka a slunečníky v ceně pobytu. K dispozici jsou i sprchy se sladkou vodou nebo toalety. Ke stánkům s rychlým občerstvením či do některé z blízkých restaurací je to z pláže jen pár kroků. Zlatavý písek a blankytně modrá voda činí z této pláže jeden z klenotů ostrova. Proto může být tato pláž během hlavní turistické sezóny poměrně vytížená. I tak ale určitě stojí v průběhu vaší dovolené za návštěvu.

Pefki / Pefkos

Malá pláž Pefki je hlavní pláží letoviska stejného jména, ležícího na východním pobřeží Rhodu. Najdete ji mezi obcemi Lindos a Lardos. Pláž je z centra vesnice snadno dostupná pěšky. Díky jemnému písku a čisté vodě v moři se stala oblíbeným místem ke koupání a opalování. Návštěvníci pláže v Pefki mají možnost zapůjčit si slunečníky a lehátka a strávit tady příjemný den. V blízkém okolí je otevřeno a také několik restaurací a kaváren. Pláž v Pefki sice může být během hlavní turistické sezóny vcelku rušná, ovšem i tak je stále dostatečně velkou na to, abyste tady o dovolené našli klidné místo.

Anthony Quinn

Zátoka a stejnojmenná pláž Anthony Quinn se nachází nedaleko letoviska Faliraki. Jméno, byť neoficiální, dostala pláž podle herce Anthony Quinna, jenž zde natáčel film Děla z Lavarone. Pláž se proslavila daleko za hranicemi Řecka svou křišťálově čistou vodou a okolními útesy. Podél pobřeží se tu dá najít několik malých soukromých zátok, kde si mohou odpočinout nebo si zaplavat jedinci, vyhledávající na dovolené soukromí. Pláž Anthony Quinn je skvělým místem k opalování a na své si tu přijdou i milovníci šnorchlování. V blízkosti je možno zajít do restaurace nebo se občerstvit u fast-food stánku.

Vyhlášená pláž Anthony Quinn

Ladiko

Necelých 200 metrů západně od pláže Anthony Quinn se dá strávit parádní den dovolené u vody na pláži Ladiko. Tento dobře skrytý klenot ostrova Rhodos je k nalezení na jeho východním pobřeží. Pláž Ladiko je z obou stran obklopena útesy, které jí dodávají nezapomenutelnou atmosféru. Průzračně čistá voda činí z pláže Ladiko ideální místo ke koupání, opalování a šnorchlování. Koupající se tady mají za poplatek k dispozici lehátka a slunečníky. Drobnou nevýhodou pláže Ladiko je fakt, že během hlavní sezóny tu může být docela rušno. Pokud tedy chcete pěkné místečko u vody, vydejte se na pláž brzy.

Agios Georgios

První věc, která vás napadne při vstupu na pláž Agios Georgios, je neuvěřitelné panorama. Šumící moře a prakticky nedotčený písek dělají z pláže úchvatné místo. V blízkosti se nalézá jen pár hotelů a apartmánů, kde můžte strávit svou dovolenou. Proto tady není ani během hlavní sezóny dovolených nijak rušno. Pláž Agios Georgios je také známá svými vynikajícími vlnami, které z ní dělají oblíbenou lokalitu surfařů. Pláž je samozřejmě též skvělým místem k odpočinku.

Ixia

Pláž Ixia se táhne v délce více než jeden kilometr podél severního pobřeží ostrova Rhodos. Tato na ostrovní poměry dlouhá písečná pláž s průzračně čistou vodou je dobře turisticky vybavená. Nabízí veškeré plážové propriety, které můžete během dovolené u moře potřebovat. K nim patří lehátka, slunečníky, sprchy, toalety a možnost rychlého občerstvení. Ixia se řadí k nejrušnějším plážím na Rhodu. Zejména v letních měsících to na ní skutečně žije. Takže pokud na dovolené hledáte hlavně klid a pohodu, nemusí pro vás být tou pravou. Pokud však hledáte oblast, kde se můžete nejen opalovat a užívat si moře, ale také se bavit, pak Ixia rozhodně stojí za zvážení.

I na Rhodu je skalnaté pobřeží

Prasonisi

Prasonisi je krásná písečná pláž na nejjižnějším cípu ostrova. Jde o nejoblíbenější místo pro dovolenou windsurferů na celém Rhodou a není se co divit. Prasonisi nabízí pro tento sport vynikající podmínky. Silný a stabilní vítr, místními zvaný Meltemi, z něj dělá ideální lokalitu, kde se můžete naučit surfovat nebo si zlepšit své dovednosti. Samotná pláž Prasonisi může být během hlavní turistické sezóny poměrně vytížená. Pokud ovšem hledáte během dovolené klid a pohodu, v okolí je k nalezení spousta místa, kde si můžete užít soukromí. Voda tady má tyrkysovou barvu a je jako stvořená k bezstarostnému koupání. V těsné blízkosti pláže se nalézá několik restaurací, kde si můžete vychutnat osvěžující nápoj nebo si dát něco dobrého k jídlu.

Kolymbia

Pláž Kolymbia je dlouhá písečná pláž, táhnoucí se v délce přes 1 kilometr podél jihovýchodního okraje stejnojmenného letoviska na východním pobřeží ostrova Rhodos. Ačkoliv jde o populární a hojně využívanou pláže, voda je tady průzračně čistá. Podél pláže se dá zajít do několika restaurací nebo plážových barů. V letních měsících může být Kolymbia vcelku rušná, ale i tak se stále řadí k nejlepším plážím na Rhodu.

Theologos

Pláž Theologos se nachází, na rozdíl od většiny dříve zmíněných pláží, na severozápadním pobřeží ostrova. Jde o dlouhou oblázkovou pláž s křišťálově čistou vodou. Pláž je dobře vybavená a v jejím okolí je k nalezení řada restaurací, kaváren a barů. Spolu s pláží Prasonisi se Theologos řadí k nejpopulárnějším rhodským lokalitám, kde se můžete během dovolené věnovat windsurfingu a kitesurfingu.

Pláž Theologos

Výše uvedený přehled pláží pochopitelně není konečný. Podél více než 250 kilometrů dlouhého pobřeží jsou k nalezení desítky dalších míst ke koupání. Malých i velkých pláží, písčitých či oblázkových, rušných i klidných. Záleží pouze na konkrétním jedinci, kterou lokalitu zvolí a jak bude jeho dovolená na ostrově Rhodos probíhat. V každém případě je rozhodně z čeho vybírat.

Gastronomie

Na ostrově Rhodos je možné v průběhu dovolené navštívit řadu restaurací, nabízejících skutečně širokou škálu nejrůznějších pokrmů. Pokud se chystáte zpestřit si dovolenou návštěvou nějakého místního gastropodniku, najdete tady takřka cokoli. Od tradičních řeckých jídel po italská a indická jídla. Zajít se dá i do spousty kaváren a barů, kde si můžete dát třeba nějaké rychlé občerstvení nebo drink. Pokud však na dovolené rádi hledáte něco skutečně speciálního, na ostrově je otevřeno i několik michelinských restaurací.

Rhodská kuchyně

V případě, že chcete o dovolené na Rhodu zažít úžasný kulinářský zážitek, budete určitě potěšeni z mnoha možností rozmazlování svých chuťových pohárků. Na výběr je od čerstvých mořských plodů po tradiční řecká jídla. Každý si tu najde něco, na čem si pochutná. Najdete zde ale též restaurace, specializující se na italskou nebo třeba i čínskou kuchyni. Bez ohledu na to, kam se vypravíte, určitě najdete jídlo, které vaši gurmánskou touhu plně uspokojí.

Regionální pokrmy

Rhodská kuchyně je směsicí středomořských a tureckých chutí. Mezi populární tradiční jídla patří rhodský salát (směs rajčat, okurek, cibule, olivového oleje a octa), pastitsio (lasagne s mletým hovězím nebo jehněčím a bešamelovou omáčkou) a musaka (mísa z lilku s mletým hovězí nebo jehněčí maso). Mnoho z těchto jídel lze nalézt také v jiných částech Řecka.

Ochutnejte něco z ostrovní kuchyně

Jedním z unikátních rhodských pokrmů je revithia, dušené maso z cizrny. Obvykle se podává se silnými plátky chleba, aby nasákl lahodným vývarem. Další specialitou je koupepia, vinné listy plněné rýží, masem a kořením. Často se vaří v rajčatové omáčce a podávají se jako předkrm nebo hlavní chod.

Mořské plody

Mezi mnoha lahodnými kuchyněmi světa mají pokrmy z mořských plodů zvláštní místo v srdcích labužníků po celém světě. Pokud právě mezi ně patříte, dovolená bez návštěvy rybí restaurace by nebyla úplná. Co se mořských plodů týče, pouze na několika málo místech na světě je místní kuchaři umějí připravit tak, jako právě na Rhodu. Od čerstvých úlovků ryb přímo u pobřeží až po luxusní pokrmy z krevet a humrů. Rhodos má co nabídnout každému, kdo miluje mořské plody.

Mezi nejpopulárnější pokrmy z mořských plodů patří rybářská polévka. Jde o vydatnou směs ryb, brambor, cibule a mrkve, dušené ve voňavém vývaru. Turisté na dovolené si rádi pochutnávají i na grilovaných chobotnicích. Kdo by si také nechal ujít jemný a šťavnatý steak z chobotnice vařený na otevřeném plameni? Nebo krevetové saganaki, což jsou krevety restované s rajčaty, cibulí a sýrem feta. Navíc často s úžasným výhledem na moře, které terasy místních restaurací skýtají.

Sladké dobroty

O dovolené na Rhodu můžete ochutnat i řadu lahodných dezertů. Baklava je oblíbené sladké pečivo z těsta filo, sekaných ořechů a medu. Další vyhledávanou sladkostí je galaktoboureko, pudinkový dezert zabalený do těsta filo a upečený. Rhodos je také domovem některých jedinečných příchutí zmrzliny, jako je bergamot a masticha. Určitě je během dovolené všechny vyzkoušejte!

Neváhejte ochutnávat

Jídlo na Rhodu je směsí tureckých a italských chutí s místními tradicemi a kořeny. Čerstvých mořských plodů je dostatek, takže je oblíbenou volbou jak místních, tak i turistů. Na nějakou tavernu či restauraci tady narazíte takřka na na každém kroku. Proto byste měli pro skutečně autentický zážitek z dovolené na Rhodu ochutnat i něco mimo objednaný hotel.

Výlety po ostrově

Hlavního město

Hlavní město Rhodos, nesoucí stejné jméno jako ostrov sám, je situováno na nejsevernějším cípu ostrova. Je domovem směsi byzantské, středověké a osmanské architektury. Kulturní význam starého města ocenila i organizace UNESCO, která jej zařadila na Seznam světového dědictví. Stalo se tak již roku 1988. Působivé městské hradby mají na délku více než 4 kilometry. Do současnosti se dochovaly včetně strážních věží, kulatých bašt a několika vstupních bran. Staré město je rozhodně místem, které by měli milovníci historie v průběhu své dovolené na Rhodu alespoň na pár hodin navštívit.

Palác Velmistrů, sídlo nejvyššího z rytířů, byl vybudován již začátkem 14. století. Rekonstrukce po výbuchu střelného prachu proběhla ve 40. letech 20. století v době, kdy byl ostrov pod italskou správou. Stavba se proslavila daleko za hranicemi Řecka svými věžemi a impozantním vchodem.

Údolí motýlů

Údolí Petaloudes, známé též jako Údolí motýlů, je přírodní rezervací u vesničky Kremasti ve vnitrozemí ostrova Rhodos. Nalézá se asi 7 kilometrů od pobřeží na úpatí zelených hor. V červenci a srpnu se sem slétají hejna přástevníků kostivalových, neboť je sem láká vůně pryskyřice ambroňů východních. Tyto stromy totiž rostou pouze zde. Během prázdnin činí motýli z Petaloudes jednu z nejoblíbenějších turistických destinací na ostrově. Spousta turistů, trávících dovolenou na Rhodu, se sem vydává na výlet. Rezervace je ovšem otevřena po celý rok a návštěvníci si tady mohou užít unikátní pěší turistiku.

Údolí motýlů Petaloudes

Symi

Lodní výlet na ostrov Symi patří k dalším způsobům, jak si na Rhodu zpestřit dovolenou. Krásné pláže v romantických zátokách zvou ke koupání a opalování a údajně nejmalebnější přístav Řecka dýchne na své návštěvníky atmosférou dávných časů. Tento nevelký ostrov ve východní části souostroví Dodekanés svého času proslul coby největší producent mořských hub na světě. V současnosti zde žijí necelé tři tisícovky ostrovanů. V době svého rozkvětu však byl domovem pro více než 25.000 lidí.

Na své si přijde každý

Dovolená v letoviscích ostrova Rhodos může být všelijaká, jen ne nudná. Na své si tu přijdou jak jedinci, kteří si přicestovali do rhodských turistických středisek odpočinout a užít si klidu a pohody, tak i ti, co se chtějí bavit jak přes den, tak i během noci. Ostrov má co nabídnout každému. Proč si tedy nenaplánovat svou příští dovolenou právě na tomto řeckém ostrově?

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.