Kréta

Oblíbená turistická destinace

Kréta je oblíbenou turistickou destinací pro všechny, co si chtějí v Řecku užít krásnou a slunečnou dovolenou. Ostrov Kréta nabízí svým návštěvníkům úžasné scenérie, křišťálově čistou vodu v přilehlém moři, respektive mořích, překrásné písečné pláže a bohaté kulturní dědictví. Na Krétě je spousta věcí, které tu můžete, vedle obligátního lenošení na pláži a koupání se v příjemně prohřátém moři, během své dovolené v Řecku podnikat. Od objevování starověkých ruin a vesnic až po pěší turistiku v horách nebo plavbu na lodi kolem pobřeží. Místní obyvatelé jsou vřelí a přátelští. Pozitivní je i skutečnost, že je tu velký výběr restaurací a barů, které uspokojí všechny milovníky dobrého jídla a pití. Kréta určitě stojí stojí za návštěvu. Zejména by se měl na Krétu vypravit každý, kdo hledá idylickou dovolenou ve Středomoří.

Pobřeží Kréty

Jak na Krétu?

Nejčastější formou dopravy, kterou volí turisté k cestě na dovolenou na Krétu, je samozřejmě doprava letecká. Kréta disponuje hned dvěma mezinárodními letišti. Jedno z nich je situováno v Chanii v západní části ostrova, druhé pak v hlavním městě Heraklionu. Doba letu z Prahy se na obě letiště pohybuje kolem dvou hodin a 45 minut. Letadlo za tu dobu urazí vzdálenost asi 1.900 kilometrů.

Dlouhá historie

Ostrov Kréta má za sebou dlouhou a bohatou historii. Důkazy o dávném lidském osídlení sahají na Krétě až do období neolitu. V době bronzové sídlili na ostrově Mínojci, jedna z nejstarších známých lidských civilizací. Z období asi 2.700 až 1.450 let před naším letopočtem se do současnosti dochovalo množství působivých archeologických pozůstatků. Nejznámějším z nich je palác Knóssos. Ten je k nalezení jen pár kilometrů od centra Heraklionu směrem do vnitrozemí a i vy jej můžete během dovolené navštívit. Lokalita Knóssos je dnes jedním z vůbec nejoblíbenějších turistických cílů na ostrově Kréta.

Loďka u krétských břehů

Strategická poloha Kréty na pomyslné křižovatce Evropy, Asie a Afriky, z ní v průběhu staletí ovšem též učinila cíl mnoha invazních armád. V různých obdobích ovládali Krétu Byzantinci, Arabové, Benátčané i Osmané. A všechny tyto národy zanechaly svou stopu v kultuře a architektuře ostrova. To konec konců poznáte na dovolené sami. Dnes je Kréta politicky autonomní oblastí Řecka. Její hlavní město Heraklion je, spolu s již zmíněnou Chanií, významným turistickým centrem.

Současná Kréta je známá svou jedinečnou kulturou, jež je silně ovlivněna jejími řeckými kořeny. Řecký vliv se tady nesmazatelně projevuje kupříkladu na ostrovní architektuře nebo v místním umění. Kréta je však také známá daleko za hranicemi Řecka svým lahodným jídlem, vycházejícím z tradičních řeckých receptur. Ostrované jsou obecně vřelí a přátelští a život rádi oslavují hudbou a tancem. Pokud hledáte autentický řecký zážitek, Kréta je tím pravým místem pro vaši letní dovolenou.

Prvotřídní pláže

Kréta je domovem některých z nejkrásnějších pláží nejen v Řecku, ale též v Evropě, či dokonce v celosvětovém měřítku. Tyto působivé pláže s křišťálově čistou vodou v moři podél nich a úžasně bílým pískem by měl vidět každý cestovatel. Tak si i vy naplánujte dovolenou na ostrově. Podél pobřeží Kréty je roztroušeno mnoho krásných pláží, které se liší nejen svou velikostí a tvarem, ale i vybaveností či turistickým vytížením.

Balos

Pláž Balos je pro mnoho turistů místem, které je třeba během dovolené v západní části ostrova Kréta alespoň jednou navštívit. Jiskřivá tyrkysová voda a jemný bílý písek vytvářejí dokonalou scénu, jako stvořenou k publikaci v katalogu nejkrásnějších míst světa. Pláž Balos leží asi hodinu jízdy od města Chania na severozápadním výběžku Kréty. To z ní mimo jiné činí ideální cíl krátkých jednodenních výletů mezi turisty, kteří tráví svou dovolenou na Krétě právě v této oblasti. Vzhledem k své popularitě však může být pláž Balos v čase hlavní turistické sezóny poměrně rušná. Nezapomeňte sem tedy přijet brzy, abyste si našli ideální místo hned u vody.

Pláž Balos

Elafonisi

Pláž s názvem Elafonisi se rozkládá nedaleko stejnojmenného ostrůvku na jihozápadním pobřeží Kréty. Jde o půvabnou pláž, k níž je možné se během vaší dovolené nejsnáze dostat autem nebo autobusem. Bílý písek a průzračně modrá voda z něj dělají oblíbenou turistickou destinaci v západní části ostrova. V okolí je v provozu několik restaurací a barů. Pláž Elafonisi je mezi turisty známá nejen kvůli své až křišťálově čisté vodě, ale i zajímavým skalním útvarům nejen na pobřeží, ale i protilehlém ostrůvku. Příjemnou procházkou se dá dojít až na opačnou stranu, kde se nachází maják a malá kaplička. Jde o nejzápadněji položené místo na Krétě, odkud je večer nádherný výhled na zapadající sluce.

Falassarna

Jednou z nejkrásnějších pláží na ostrově Kréta je pláž Falassarna. Bílý písek a křišťálově čisté vody jsou v této části ostrova úchvatné. Díky své odlehlosti bývá Falassarna jen zřídka přeplněná. To z ní dělá ideální místo k odpočinku a úniku od shonu každodenního života. V okolí je k nalezení pár malých restaurací a kaváren. O něco dále stojí i pár hotelů, kde se dá stávit dovolená, ovšem z velké části je tato oblast zatím nezastavěná. Což jí jen přidává na osobitém kouzlu. Na pláži Falassarna si mohou návštěvníci během dovolené dosytosti užít koupání, opalování, šnorchlování a windsurfing.

Istron

Pokud ve východní části Kréty hledáte úchvatnou pláž k odpočinku, zaměřte svou pozornost na pláž Istron. A nemusíte hledat dále. Tato pláž ve tvaru půlměsíce se nachází v provincii Lassithi na severním pobřeží ostrova Kréta. Je známá svými útesy, které ji lemují, a také křišťálově čistou vodou. Návštěvníci na dovolené zde najdou vše, co potřebují. Od lehátek a slunečníků až po restaurace a kavárny. Nabízí se zde také spousta volnočasových aktivit. Od plavání a šnorchlování přes windsurfing až po plachtění.

Krétské skalnaté břehy

Matala

Pláž Matala se jako jedna z mála turisticky vyhlášených pláži nachází na jižním pobřeží Kréty. K nalezení je asi 70 kilometrů jihozápadním směrem od Heraklionu. Jde o písečnou pláž, jež se táhne v délce přes čtvrt kilometru v klidném zálivu, lemovaném z obou stran vysokými útesy. V blízkosti pláže je v provozu několik restaurací a kaváren. Voda je tady čistá a průzračná a díky zálivu tu bývá i za větrných dní pouze mírný příboj. Proto je vhodná ke koupání malých dětí a neplavců. Proto zde často tráví dovolenou rodiny s dětmi. Matala je taktéž oblíbeným místem pro dovolenou příznivců windsurfingu.

Plakias

Přemýšlíte-li, na jaké pláži strávit dovolenou na jižním pobřeží ostrova Kréta, tím správným místem by pro vás mohla být pláž Plakias. Stejnojmenné prázdninové středisko leží jen asi 25 kilometrů jižně od Rethymna v nejužším místě Kréty. Díky křišťálově čisté vodě a jemnému písku je až neuvěřitelně snadné strávit tu celý den odpočinkem a lenošením. Za návštěvu stojí v této části Kréty také přilehlé městečko Plakias s živými restauracemi a bary.

Pláž v krétském letovisku

Preveli

Pláž Preveli se rozkládá na jižním pobřeží Kréty asi 6 kilometrů východně od městečka Plakias. Jde o několik kilometrů dlouhou písečnou pláž s křišťálově čistou vodou. Preveli se řadí k nejoblíbenějším plážím a též místům pro dovolenou na ostrově Kréta. Pokud se na ní v průběhu své dovolené na ostrově někdy dostanete, snadno pochopit proč tomu tak je. Západní část, ležící přímo u známého palmového háje, odděluje od zbytku pláže skalnatý útes. Pláž Preveli je dobře vybavená a zájemci si na ni mohou zapůjčit lehátka a slunečníky. V její blízkosti je otevřeno několik malých restaurací a kaváren, kam se dá zajít na něco dobrého. Pláž Preveli je jako stvořená nejen pro skvělé koupání, ale třeba i jízdu na člunu nebo windsurfing.

Sougia

Obec a stejnojemná pláž Sougia se nalézá na jižním pobřeží Kréty, v provincii Chania. Je to malá, tradiční vesnička s krásnou písečnou pláží, která je oblíbená nejen u turistů, ale i místních. Křišťálově čisté vody a překrásné výhledy dělají z oblsti Sougia dokonalé místo k odpočinku a prožití parádní dovolené. Právě tady si můžete dokonale vychutnat přírodní krásy Kréty. Ve vesnici je k dispozici několik restaurací a kaváren. Nechybí ani pár malých obchůdků. Sougia je tudíž ideálním místem jak k několikadennímu pobytu, zaměřenému na objevování zbytku Kréty, tak se tu dá strávit celá dovolená. Kupříkladu soutěska Samaria je jen necelých 10 kilometrů východně odtud.

Vai

Krásná pláž s názvem Vai se rozkládá na nejvýchodnějším výběžku Kréty. Ačkoliv leží na odlehlém místě, patří mezi turisty k vůbec nejoblíbenějším plážím na ostrově. Jemný písek zlatavé barvy a průzračné vody dělají z pláže Vai takřka dokonalé místo k odpočinku a kochání se úžasnými výhledy na východ slunce. Návštěvníci pláže Vai tu mají k dispozici několik plážových barů a restaurací. Je tady možné vypůjčit si lehátka a slunečníky. Den u vody si tady můžete užít skutečně naplno i když trávíte dovolenou v jiné části ostrova.

Pláž Vai

Gastronomie

Jedním z důvodů, proč se vydat na dovolenou právě na Krétu, je zdejší vynikající jídlo. Ostrovní kuchyně je založena na tradičních řeckých recepturách. Návštěvníci Kréty si tady tak mohou pochutnat třeba na klasických řeckých pokrmech, k nimž patří kupříkladu musaka a souvlaki. Objednat se dá i řada jídel z mořských plodů. Těmi nejčastěji využívanými jsou pochopitelně čerstvé ryby, vylovené z vod Středozemního moře. Jednou z místních specialit je polévka z cizrny, zvaná revitia. Dalším pokrmem, který musíte na dovolené na Krétě určitě ochutnat, je dakos. Dakos je druh salátu ze sušeného chleba, rajčat a sýru feta. Žádná dovolená na Krétě by taktéž nebyla úplná bez ochutnání některého ze slavných ostrovních vín.

Další aktivity

Slunce, písek a moře jsou to, co se většině lidí vybaví, když se řekne Kréta a dovolená. A tato asociace má pochopitelně dobrý důvod. Zdejší pláže jsou jedny z nejlepších nejen v Řecku, ale i v celé Evropě. Ovšem na tomto velkém ostrově se dá o dovolené dělat mnohem víc, než jen relaxovat na pláži. Koupání a opalování se tady sice věnuje valná většina turistů, ovšem k oblíbeným a populárním činnostem tady patří i turistika a prohlídka památek.

Koupání na Krétě

Knossos

Prohlídka paláce Knossos je pro návštěvníky, trávící dovolenou na Krétě, doslova nutností. Jeho ruiny se nacházejí ve městě Heraklion a pocházejí z mínojského období. O něm se předpokládá, že začalo už někdy kolem roku 3.000 před naším letopočtem. Palác byl považován za domov krále Minoa a je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Řecku.

V oblasti Knossos je spousta věcí, které tu můžete vidět nebo dělat. Žádané bývají procházky skrze ruiny, návštěvy muzea a prohlídky s průvodcem. Je třeba podotknout, že Knossos může být v hlavní sezóně turisticky poměrně vytížený. V tomto období je nejlepší přijet sem již brzy ráno nebo naopak až pozdě odpoledne. Tak se vyhnete davům dalších zájemců o historii ostrova Kréta.

Fortezza

Pevnost Fortezza, jež je k nalezení ve městě Rethymno na severním pobřeží ostrova Kréta, je oblíbenou a vyhledávanou turistickou atrakcí. Pevnost byla postavena Benátčany v 16. století a nyní je na seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěvníci si tady mohou projít hradby pevnosti, strážní věže a kobky. Nedaleko je otevřeno muzeum, vystavující exponáty o historii této pevnosti a celé Kréty. Pevnost Fortezza je bezpochyby krásné a zajímavé historické místo, jehož návštěvu byste si určitě neměli nechat během své dovolené na Krétě ujít.

Frangokastello

Další ze známých krétských pevností Frangokastello se nachází na jižním pobřeží provincie Chania. Pevnost byla postavena v roce 1371 Benátčany a sloužila především k ochraně jejich obchodních cest ve Středozemním moři. I vy byste ji měli o své dovolené rozhodně navštívit. Pevnost v průběhu staletí několikrát změnila majitele. Nejvíce je ovšem spojena s bitvou u Frangokastella v roce 1828. 20. května 1828 se spojené osmansko-egyptské síly pod velením Ibrahima Paši vylodily u Frangokastella a obléhaly pevnost. Posádka asi 700 mužů, složená převážně z Řeků ze Sfakie, dokázala vydržet 14 dní, než kapitulovala. Pád Frangokastella byl významnou ranou pro řeckou morálku a vedl ke stažení mnoha řeckých bojovníků z Kréty.

Letovisko Agios Nikolaos

Spinalonga

Návštěva pevnosti Spinalonga je při návštěvě Kréty populární náplní jednodenních výletů za poznáním ostrova ať už trávíte dovolenou kdekoliv. Pevnost byla původně postavena v roce 1579 Benátčany jako prostředek k ochraně svých zájmů v regionu. Významnou bitvu zažila pevnost v čase osmansko - benátské války v letech 1645 - 1669. Nakonec byla Spinalonga v roce 1715 dobyta Osmany. Pod osmanskou kontrolou zůstala až do roku 1897, kdy byla předána krétským rebelům za řecko - turecké války. Poté, co do roku 1957 sloužila coby místo izolace malomocných, byla pevnost Spinalonga roku 1962 otevřena veřejnosti jako muzeum.

Archeologické muzeum

Pokud jste fanouškem starověkého umění, jednou ze zastávek během cest po ostrově v čase vaší dovolené by mělo být i archeologické muzeum v Heraklionu. Muzeum se nachází nedaleko náměstí Svobody v hlavním městě ostrova Kréta. Je domovem jedné z nejvýznamnějších světových sbírek minojského umění, které bylo na ostrově objeveno.

Přístav na Krétě

Muzeum má pět výstavních sálů, které jsou plné artefaktů z celého území Kréty. Uvidíte tady takřka vše. Od keramiky a figurek až po šperky a mozaiky. Část expozice je věnována erupci Thery (dnešní Santorini), která s největší pravděpodobností zničila minojskou civilizaci.

Vybere si každý

Jednou ze skvělých věcí na Krétě je, že nabízí každému něco. Milovníci dobrodružství se tu mohou o dovolené vydat na výlet na horských kolech nebo na pěší túru do dramatických národních parků. Milovníci historie zase mohou prozkoumat historické ruiny, staré tisíce let. K návštěvě zve též spousta vesnic ve vnitrozemí, kde můžete bezprostředně zažít tradiční krétskou kulturu a kuchyni.

Kréta je skutečně velkým ostrovem. K jeho poznání si určitě půjčte auto nebo využijte dobrou síť veřejné dopravy. A prozkoumejte z ní během své dovolené co nejvíce. Rozhodně nebudete litovat.

O webu

Cestování je radost. Ať už cestujete na den, týden či měsíc, poznávání nových míst a lidí přináší potěšení a pozitivní náladu.