Ostrov Santorini bývá mnohými znalci Řecka považováno za jeden z nejkrásnější ostrovů v zemi. A také skvělým místem pro dovolenou. Řecké jméno ostrova je Théra, někdy se mu říká i Santorin. Hlavní ostrov Théra se celosvětově proslavil především díky svým malebným bílým domkům s jasně modrými střechami, krčícími se na vysokých útesech. Fakticky je Santorini vlastně souostrovím. Tedy nikoliv jedním ostrovem, ale skupinou ostrovů. Geograficky patří ke Kykladským ostrovům, ležícím ve vodách Egejského moře. Zdejší drsná krajina a dramaticky rozeklané útesy, jež jsou zřetelnými pozůstatky dávné sopečné erupce, jsou doslova fascinující. A dovolená tady má jedinečnou atmosféru.
Souostroví Santorini měří na délku jen 18 kilometrů a jeho šířka se pohybuje kolem 12 kilometrů. Pozitivní zprávou pro turisty, kteří se tady rozhodnou prožít svou dovolenou či třeba jen pár dní, je skutečnost, že ostrov má své vlastní mezinárodní letiště. S okolními ostrovy je dobře propojen trajektovou dopravou. K asi 15 tisícům stálých obyvatel ostrovního světa se zejména v letních měsících přidává několik tisíc návštěvníků na dovolené či krátkém výletě z nejrůznějších koutů světa. Díky svým až neuvěřitelně krásným panoramatům, romantickým západům slunce a mnoha luxusním hotelům je Santorini zcela právem vysněnou destinací pro dovolenou mnoha jedinců, párů a celých rodin. Santorini je také velice atraktivní destinací s romantickou atmosférou pro novomanžele.
Na Santorini trvá turistická sezóna téměř celý rok. Její vrchol a současně nejlepší doba, kdy na Théře prožít letní dovolenou, je od poloviny června do začátku září. V letních měsících zde panuje, díky středomořskému klimatu, poměrně značné horko. Teploty nad 30 stupňů Celsia jsou sice příjemné na koupání, ovšem poznávání ostrova a jeho průzkum je daleko namáhavější. Mnoho hotelů na Santorini disponuje svými vlastními a velice pěknými bazény. Ne všude je totiž možný přímý přístup k moři nebo na pláž. Hlavní sezóna se na Santorini, podobně jako na dalších řeckých ostrovech, nese ve znamení spousty dalších turistů na dovolené a značného turistického ruchu.
Pokud se chcete o své dovolené hlavnímu návalu vyhnout, je dobrou volbou cestovat na Santorini v období od poloviny září. Teploty jsou tady tou dobou stále ještě dostatečně vysoké na koupání, ale hlavní prázdniny, letní dovolená a největší nápor už je pryč. Denní teploty vzduchu se nyní pohybují kolem 26 stupňů Celsia a moře má stále v průměru asi 24 stupňů. V létě je déšť na Santorini naprostou výjimkou, výraznější srážky jsou obvykle jen od října do března. Stejně tak pro ty z turistů, kteří se během své dovolené v Řecku chtějí vydávat na pěší túru nebo prozkoumávat po svých blízké i vzdálenější okolí, jsou nejvhodnějším obdobím pro cestu na ostrov jarní nebo podzimní měsíce. Některé hotely se však v listopadu zavírají a svůj provoz obnovují až v dubnu. Navíc i letecké spojení je mimo hlavní turistickou sezónu omezené. Přesto má ale Santorini i mimo toto období co nabídnout. Vždy z nej totiž vyzařuje autentický a (alespoň zatím) neokoukaný půvab.
Modré kopule ve vesnici Oia jsou světoznámé. Bílé domky s modrými střechami a moře v pozadí se zapadajícím sluncem na horizontu patří k nejoblíbenějším motivům fotografií z dovolené na Santorini. Pozorování západu slunce ve vesničce Oia je jedním z hlavních tipů pro návštěvníky ostrova. Nejvhodnějším místem k pozorování zapadajícího slunečního kotouče je zdejší pevnost. Proto se není co divit, že při západu slunce je tu vždy plno. Pevnost je dnes už jen zříceninou, ale to nic nemění na skutečnosti, že se z ní naskýtá nádherný výhled na celou Oiu.
Ti z návštěvníků Santorini, kteří tu tráví dovolenou a dávají přednost spíše klidnějšímu prostředí a příjemnému posezení, najdou ve večerních hodinách v restauracích a tavernách po celé vesnici terasy s okouzlujícím výhledem. Oia svou architekturou a polohou na útesech přitahovala a inspirovala od nepaměti řadu nejrůznějších umělců. V tomto malém městě proto najdete o své dovolené až nezvyklé množství galerií. Ty už dnes patří na ostrově k samozřejmostem. A pokud se třeba zajímáte o mořeplavbu, zajděte do zdejšího námořního muzea. Za malou procházku rozhodně stojí zátoky Armeni a Ammoudi, ležící nedaleko obce Oia. Z přístavu v zátoce Armeni se dá vyplout na zajímavé lodní výlety. Starý přístav se pak nachází v zátoce Ammoudi. Je skvělé místo jak ke koupání, tak i k ochutnání nějakého lahodného pokrmu z čerstvých ryb.
Hlavním městem Santorini je Fira. Město s křivolakými uličkami a malými modlitebnami taktéž rozhodně stojí během vaší dovolené alespoň za krátkou procházku. Řecké pravoslavné kostely zaujmou svými barevnými dekoracemi. Asi nejdůležitější turistickou atrakcí ve Fiře je Svatý kostel Jana Křtitele. Je to jedna z nejvýznamnějších památek na celém souostroví Santorini. Nahlédnout do jednoho z kostelů bývá doporučováno třeba během procházky městem. Jedině tak budete moci na vlastní oči obdivovat jeho detaily.
Aktivní turisté, kteří sem přijeli strávit svou dovolenou, se mohou vydat na pěší výlet z Firy přes Imerovigli až do Oii. Během této túry se krajina na Santorini představuje ve své nejpůsobivější podobě. Cesta trvá tři až čtyři hodiny v závislosti na kondici a zvolených přestávkách. Je však třeba upozornit, že zejména v létě je po cestě málo stinných míst. Pokud se někdy ocitnete na dovolené na tomto sopečném ostrově, nesmíte si nechat ujít pohled na starý sopečný kráter. Nejlepší výhled na vyhaslý vulkán a moře, které jej následně zaplavilo, je z vesnice Imerovigli. Ta leží na nejvyšším místě kaldery. Z Imerovigli navíc vede turistická stezka ke skále Skaros.
Ostrovní svět nabízí mnoho výjimečných pláží, kde můžete zažít skvělou dovolenou. Některé z nich mají na svém povrchu dokonce autentický černý sopečný písek. Mezi ty vůbec nejkrásnější pláže na Santorini patří bezpochyby Červená pláž (Red Beach), Vlychada a Kamari.
Červená pláž, neboli Kokkoni, zaujme svou červenou barvou. Z Akrotiri se na ní dostanete pěšky asi za deset až dvacet minut. Na tuto procházku se ovšem v každém případě doporučuje pevná obuv. Cesta totiž vede přes kopce a údolí. Vzhledem k tomu, že Červená pláž je díky své barvě a načervenalým skalním stěnám v okolí oblíbeným cílem turistů, trávících svou dovolenou na ostrově, vydejte se na její návštěvu již v brzkých dopoledních hodinách. Záliv je malý a velice rychle se zaplní.
Pláž Vlychada je známá také coby Měsíční pláž. Okolní útesy jsou bizarně tvarované větrem. Jelikož je vcelku dlouhá, najde se tady dostatek místa pro všechny koupající se turisty na dovolené. Vlychada bývá jen málokdy opravdu přeplněná. V jedné její části jsou k dispozici lehátka a slunečníky. Při fotografování a procházkách po pláži je však třeba mít na paměti, že část pláže je určena pro vyznavače nudismu. Na druhou stranu je tady pozvolný přístup do vody, a proto je pláž velmi vhodná pro dovolenou a koupání rodin s dětmi.
Mezi nejkrásnější pláže na Santorini patří i pláž Kamari. Zde na vás na dovolené čeká především klasická zábava při koupání v průzračně čistém moři a příjemná relaxace. Najdete tu vše, co vám může den u moře zpříjemnit. K dispozici jsou lehátka, slunečníky, plážová promenáda a dokonce i letní kino. Stejně jako na většinu ostatních plážích na ostrově, i na Kamari si s sebou vezměte boty do vody. Povrch pláže Kamari tvoří černý sopečný písek, který se na horkém slunci rychle rozpálí. A pod hladinou se často nalézají ostré sopečné kameny.
Do některých zátok se na Santorini dostanete pouze lodí po mořské hladině. Například na pláž jako z pohádky s názvem Bílá. Své jméno získala podle bílých útesů, které ji lemují. Současně ale znemožňují přístup z pevniny. Pláž Ammoudi, jež se nachází přímo pod Oiou, je zase spíše přístavem než typickou pláží. Přesto stojí alespoň během vaší dovolené alespoň za krátký výlet. Místní taverny též nelze jinak než doporučit. Mezi další oblíbené pláže na Santorini patří kupříkladu pláž Perivolos, pláž Perissa a chráněná oblast na konci pláže Monolithos. Ta je rájem milovníků vodních sportů. Vlnolamy v jižní části však vytvářejí ideální podmínky ke koupání i pro rodiny s dětmi.
Kromě známějších míst, která bývají často zmiňována v nejrůznějších propagačních materiálech o ostrově, tady najdete i spousty dalších malých vesnic, muzeí, vykopávek nebo horkých pramenů. Za návštěvu během dovolené stojí například vesnice Emporio v jižní části Théry. Její historické jádro vypadá jako jakýsi labyrint úzkých, klikatých uliček. Benátský hrad v Emporiu je navíc považován za nejzachovalejší na celém ostrově. Fantastický výhled na moře a skvělé místo k odpočinku pak nabízí maják na jihozápadním cípu ostrova nedaleko Akrotiri. Vesnička Akrotiri je významná svým archeologickým nalezištěm. Návštěva zdejších vykopávek se rozhodně vyplatí všem zájemcům o historii a kulturu starověkého Řecka, kteří tráví na Théře svou dovolenou. Historicky zajímavá je též stará část Firy. V ní si můžete v průběhu vaší dovolené prohlédnout pozůstatky starověkého města, včetně částí chrámů a lázní. Jedním z nejoblíbenějších výletních cílů je také sopka Nea Kameni a horké prameny na Palea Kameni. Navštívit se dají během lodního výletu.
Kromě vodních sportů a malebných vesniček má Santorini svým návštěvníkům na dovolené co nabídnout i v oblasti gastronomie. Vulkanická půda na ostrově je mimořádně úrodná. Pokud tedy trávíte dovolenou na Théře či některém ze sousedních ostrovů, rozhodně byste si neměli nechat ujít místní regionální speciality. Ochutnávky vín tady nabízí hned několik vinařství. Největším z nich je vinařství Santo. Je tak známé, že do něho pravidelně přijíždějí organizované zájezdy ze všech koutů ostrova. Ale i menší vinařství nabízejí skvělé ochutnávky. Typickými regionálními víny jsou suchá bílá vína.
Kuchyně na Santorini se vyznačuje především regionální zeleninou a rybami. Nejlépe si denní úlovek vychutnáte v tavernách přímo v přístavu. Místní specialitou je fava. Jde o pyré z hrachoru popínavého, jenž se tady pěstuje již více než 3.500 let. Chcete-li si na své dovolené vychutnat krásy Santorini ze všech stran, doporučujeme výlet lodí. Ve Vlychadě začínají různé výlety, směřující buď malé sousední ostrovy, nebo pláže. Pro milovníky vodních sportů jsou zajímavé také místní potápěčské lokality. Vždyť kde jinde se můžete na dovolené potápět ve vulkanickém kráteru?
Vzhledem k tomu, že Thira je situována z velké části na strmém svahu, místní byli nuceni přizpůsobit těmto podmínkám i svá ubytování. Některé domy jsou tady vytesány přímo do kamene. Kouzlo těchto jeskynních domů můžete zažít i jako návštěvník, který je na Theře jen na dovolené.